Astronomové pomocí amerického rentgenového dalekohledu Chandra objevili nejmenší supermasivní černou díru, kterou ve svém středu hostí netradiční galaxie. Podle dosavadních poznatků zde vědci díru vůbec nečekali. Supermasivní černé díry mají díky mnohonásobně vyšší hmotnosti daleko větší vliv na objekty ve svém okolí než obyčejné černé díry.

"Malý kolos", jak ho portál Space.com nazval, se nachází ve spirální galaxii NGC 4178, která je od Země vzdálena asi 55 milionů světelných let.

Tato galaxie je poměrně plochá a postrádá ve svém středu husté centrální uskupení hvězd, takzvanou galaktickou výduť. Dosavadní teoretické modely předpokládaly, že právě výdutě jsou pro vytvoření a růst supermasivních černých děr nezbytné.

Nová pozorování NGC 4178 a čtyř dalších bezvýduťových galaxií, kde byly černé díry objeveny již dříve, tyto předpoklady zpochybňují. 

NASA: V naší galaxii je obří černá díra, která pohlcuje své okolí - čtěte ZDE

Vědci se nyní domnívají, že supermasivní černé díry vznikly i bez výdutí a mohou místo z nich získávat energii z galaktického disku nebo záhadné temné hmoty, která galaxie obklopuje.

Nově objevená černá díra má hmotnost menší než násobek 200 tisíc hmotností Slunce, což ji posouvá na samý okraj stupnice supermasivních děr, kterému vévodí kolosy s hmotností v řádu desítek miliard násobků hmotnosti Slunce.

Právě jeho hmotnost je v astronomii základní jednotka pro vyjádření hmotnosti hvězd a jejich systémů.

Z pozorování astronomů vyplývá, že černá díra v galaxii NGC 4178 do sebe rychle nasává hmotu ze svého okolí. Většinu záření, které přitom vzniká, pohlcuje plyn a prach v okolí.

Související