Televize nebudou moci vysílat reklamu hlasitěji než jiné pořady. V případě porušení zákazu jim bude hrozit pokuta až pět milionů korun. Zavádí to novela zákona o provozování televizního vysílání, kterou podepsal prezident Václav Klaus.

Detaily k zákazu stanoví vyhláškou Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Zákaz se má vztahovat i na znělky, které oddělují reklamu, teleshopping nebo označení sponzora od ostatních vysílaných pořadů.

Předloha se dotkne komerčních televizí, neboť veřejnoprávní Česká televize hlasitější reklamu už ze svého vysílání odstranila a hlasitost vysílání sjednotila. Komerční televize i výrobci reklamy mají po přijetí novely sedm měsíců na to, aby se novým pravidlům přizpůsobili.

Rada pro vysílání má vyhláškou stanovit například podrobnosti k regulaci hlasitosti vysílané reklamy. Rada pro vysílání má také ukládat případné pokuty a dohlížet na dodržování zákazu. Autoři předlohy odhadují, že by se kvůli tomu výdaje rady zvýšily o asi 200.000 korun na novou techniku.

Související