Armádě bude v příštím roce chybět mezi 600 miliony až jednou miliardou korun na opravy letecké techniky. Nebude tak zřejmě využívat některé dopravní stroje.

Mezi ohrožené patří vrtulníky Mi-8 a Mi-17, dopravní letadlo Jak-40 a Challenger, který patří do takzvané vládní letky. Informoval o tom náčelník generálního štábu Petr Pavel.

V roce 2014 podle něj bude třeba vyřešit také technický stav vrtulníků Sokol, které používá letecká záchranná služba.

"V příštím roce se nám sejde několik dílčích termínů k opravám letecké techniky, a jak to vypadá teď, v lepším případě 600 milionů, v horším jednu miliardu jsme v červených číslech," prohlásil. Podle Pavla to znamená, že některé stroje přestanou létat.

Nutnost oprav se týká ruských dopravních vrtulníků Mi-8 a Mi-17 a dvou druhů dopravních letadel. "Některý z těch čtyř je ohrožený druh. Zcela určitě, protože na všechny nebudou peníze," vysvětlil Pavel. Opravy zatím nepotřebují stíhačky Gripen, transportní letadla CASA a modernizované vrtulníky Mi-171Š.

Podle Pavla bude dalším úkolem armády vyřešit situaci vrtulníků Sokol, které vojenští piloti provozují zejména v rámci letecké záchranné služby v Plzeňském a Karlovarském kraji.

Ruské vrtulníky mají opravovat Letecké opravny Malešice, podívejte se na reportáž

České vrtulníky nasazené v Afghánistánu se chystají opět do akce
LOM_1.mp4.jpg

"Z deseti kusů máme šest provozuschopných, čtyři čekají na opravu," uvedl náčelník štábu. Na plnohodnotný provoz letecké záchranky vojáci potřebují právě šest vrtulníků.

Vedení armády uvažuje o nových strojích

Jedenáct Sokolů stát získal výměnou za desítku strojů Mig-29, místo těch si pak musel pronajmout švédské Gripeny. Polský dodavatel nyní za generální opravu jedné helikoptéry požaduje asi 100 až 120 milionů korun.

"Za stejnou cenu máme generálku dvou Mi-17," řekl Pavel. Generální oprava všech deseti vrtulníků by podle něj armádu stála miliardu až 1,2 miliardy korun.

"V roce 2014 a 2015 budeme muset investovat 600 až 700 milionů do generálky šesti kusů nebo hledat nějaké jiné řešení," vysvětlil Pavel. Vojáci podle něj zvažují i variantu vypsání tendru na nákup nových vrtulníků podobné kategorie.

Podle Nečase výdaje na obranu neklesnou, nestaneme se tak černými pasažéry NATO - čtěte ZDE

Stažení z Afghánistánu nás oslabí, říká náměstek NATO. Odmítá výrazné škrty v armádách - čtěte ZDE

Gripen, Eurofighter, anebo F-16? Vondra chystá tendr s účastí NATO - čtěte ZDE

 

Ministerstvo obrany bude mít v příštím roce rozpočet asi 42 miliard korun. Ve svých plánech reaguje na snižování zdrojového rámce například rušením velitelských stupňů nebo propouštěním.

 

Před neustálým snižováním rozpočtu na obranu varuje i ministr obrany Alexandr Vondra. Podle Pavla armáda dosáhla situace, kdy již nelze dále škrtat, pokud si má zachovat své současné schopnosti a neslevovat ze závazků vůči aliančním partnerům.