Bývalý náměstek zlínské primátorky Martin Janečka a jeho dva společníci Dalibor Kučera a Radek Dvořák stráví dva roky ve vězení. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně.

Trojice chtěla podle rozsudku podplatit insolvenčního správce věřitelské firmy, který vymáhal po Janečkově firmě Square Transaction dluh ve výši třiceti milionů. Za čtvrtmilionový úplatek měl ale tento vysoký dluh snížit na šest milionů.

Insolvenční správce se však obrátil na policii.

Soud v úterý rozhodl v odvolacím řízení. Muži totiž původně v červnu dostali od prvoinstančního soudu podmínky a pokutu. Vinu ale všichni odmítli a na místě se odvolali.

Podle úterního vyjádření státní zástupkyně Barbory Vrzalové ale byla všechna tři podaná odvolání nedůvodná.

Obhájci odsouzených během líčení namítali, že nařízené odposlechy byly nezákonné. Navíc prý neexistuje důkaz, který by svědčil o jejich vině. Soud se ale s námitkami podle soudkyně Světlany Bartošové vypořádal.

Odsouzení musí zároveň zaplatit pokutu v celkové výši 1,1 milionu okrun. Proti rozsudku už se nelze odvolat, muži ale mohou podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Za podplácení jim podle zákoníku hrozí od jednoho do šesti let vězení.

Všichni odsouzení v úterý před soudem vinu opět odmítli.

Primátor navrhne zánik Janečkova mandátu

Janečka v souvislosti s kauzou sice pozastavil své členství v ČSSD, v zastupitelstvu Zlína působí nadále. Vedení radnice jej k odstoupení opakovaně vyzývalo, Janečka ale vždy reagoval s tím, že k tomu není důvod a cítí se nevinný.

Zlínský primátor Miroslav Adámek (TOP 09/STAN) v úterý řekl, že zastupitelstvu předloží návrh, kterým by Janečkův mandát zanikl.

Janečka je členem zastupitelem od roku 1998, od roku 2002 do roku 2010 byl uvolněným prvním náměstkem primátora. V posledních volbách ČSSD spolu s ODS neuspěla a skončila v opozici.

Související