Přes dva týdny čekala Ludmila Müllerová (TOP 09), až si s ní promluví ministerský předseda Petr Nečas (ODS). Věděla, že pokud se tak stane, post nové šéfky ministerstva práce a sociálních věcí už bude mít téměř jistý.

Po schůzce premiér Nečas skutečně oznámil: Ludmilu Müllerovou navrhnu v pátek prezidentu Václavu Klausovi na místo Jaromíra Drábka. Ten resort opustil na konci října kvůli korupční kauze svého prvního náměstka.

Prezident Václav Klaus se už rovněž nechal slyšet, že jmenování stvrdí podpisem.

"Projednal jsem s ní její představy o fungování resortu včetně toho, jak se postaví k některým diskutovaným projektům, jako jsou sKarty nebo kontroly takzvaného švarcsystému," uvedl premiér k pondělní schůzce s Müllerovou.

Podle Müllerové se její názor na resort v zásadě nelišil od názorů premiérových.

"S okamžitým nástupem do funkce bych problém neměla," dodala.

Z postu poradkyně do čela ministerstva

Jaromír Drábek oznámil svou rezignaci začátkem října. Vládní TOP 09 za něj po krajských a senátních volbách navrhla Ludmilu Müllerovou, která na ministerstvu práce působila v letech 2002 až 2004 jako náměstkyně. Poté byla zvolena do Senátu. Po odchodu z horní komory parlamentu pracovala Müllerová jako Drábkova poradkyně.

Nová ministryně má před sebou řešení několika sporných záležitostí.

K nim patří i kritizované sKarty, jejichž prostřednictvím mají potřební dostávat peníze od státu. Sociální karty provozuje Česká spořitelna, s níž má ministerstvo práce smlouvu na 12 let.

Müllerová by se prý jako ministryně snažila hledat kompromisy a další řešení a vyjednávala by jak v koalici, tak s opozicí. Rozhodnutí bude podle ní především politické. "Vypovězení smlouvy určitě nepřichází v úvahu," uvedla.

Exministr Drábek se rozhodl odejít z vlády kvůli kauze svého letitého blízkého spolupracovníka a někdejšího prvního náměstka Vladimíra Šišky. Toho policie obvinila z podplácení při jedné ze zakázek.

Související