Letošní Vánoce stráví doma více vězňů než loni. Na svobodu jim pomůže nový trestní zákon, který umožní odsouzeným za méně závažné přečiny požádat o předběžné propuštění už po třetině odpykaného trestu. Platit začne do poloviny prosince.

Nově také umožní přeměnu trestu na domácí vězení, pokud si z něj odsouzený "odseděl" alespoň polovinu.

Lidí, kteří na zmírnění svého trestu dosáhnou, budou podle náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka desítky, maximálně stovka. Na uvolnění kapacit českých kriminálů, v nichž je nyní přes 23 tisíc odsouzených, to mít výrazný vliv nebude.

"Je to koncepční řešení," tvrdí shodně Volák i šéf probační a mediační služby Pavel Štern.

Právě jeho lidé společně s pracovníky vězeňské služby budou vytipovávat a hodnotit ty, kteří sítem kriminálu propadnou až na svobodu. Nárok na to, že po třetině trestu ve věznici jde odsouzený domů, totiž automaticky neexistuje. Konečné rozhodnutí je navíc na soudu.

Propuštění i před třetinou

"V jedné z věznic jsme vytipovali 107 lidí, kteří by podle takzvané Staňkovy novely měli nárok požádat si o předběžné propuštění po třetině. Z nich přísná kritéria splnily tři desítky, ale jen u sedmi jsme návrh podpořili. Obavy z toho, že věznice opustí tisíce odsouzených, jsou mylné," vysvětluje Volák.

Kromě toho, že žadatel o předběžné propuštění byl odsouzen pouze za "přečin nebo ne zvlášť závažný trestný čin", jako je například maření úředního rozhodnutí, neplacení výživného, krádeže, dopravní nehodu, ublížení z nedbalosti nebo výtržnictví, musí být ve vězení poprvé. Zároveň je jasné, že v tom, zač byl odsouzen, nebude pokračovat.

Výjimečně může odsouzený požádat o předběžné propuštění ještě před uplynutím třetiny trestu. "To jde vyloženě u lehkých, bagatelních případů," konstatuje Volák.

Patrně by se mohl týkat takzvaného tykadlového řidiče Romana Smetany, který byl původně odsouzen k alternativnímu trestu veřejných prací za to, že pomaloval předvolební billboardy ODS. Škodu zaplatil, ale trest nepřijal. Když se mu na nepodmíněný, do vězení nenastoupil. Byl proto odsouzen i za maření úředního výkonu.

Z kriminálu do domácího vězení

Novinka rovněž počítá s tím, že se odsouzený po polovině trestu ve věznici přemístí do domácího vězení. I tentokrát to půjde pouze u nedbalostních trestních činů. Kontrolu těchto lidí převezme probační a mediační služba (PMS), která má domácí vězně na starosti už od roku 2010.

Objíždění klientů probačními úředníky, zda jsou v určený čas doma, má v budoucnosti částečně vyřešit elektronický monitoring. Služba nyní už čtvrtým měsícem testuje, jak jsou náramky spolehlivé.

"Pětadvacet zařízení vyzkoušelo 42 odsouzených. Po drobných potížích s instalací zatím všechno funguje, nikomu se nepodařilo systém ošálit," tvrdí ředitel PMS Štern.

Zda a kolik elektronických zařízení služba dostane, dosud rozhodnuto není. Ministerstvo spravedlnosti čeká na prosincové vyhodnocení experimentu.

V rozpočtu resortu pro příští rok proto zatím není na nákup "novinky" ani koruna.

"Pokud se rozhodneme vypsat výběrové řízení a zařízení nakoupit, budeme muset hledat rezervy uvnitř rozpočtu. Peníze navíc určitě chtít nebudeme," říká náměstek Volák.

Jeden úředník - 80 případů

Od 1. ledna 2013 tak domácí vězně budou opět několikrát týdně objíždět probační úředníci.  I když domácích vězňů po novele zákona přibude, počet úředníků se měnit nebude.

"Zvládneme to," říká Štern, přestože už nyní má jeden probační úředník na starosti 80 případů. "Bývalo jich i víc,"  dodává.

Novela zákona už měla původně fungovat od letošního září. Prezident Václav Klaus ale zákon vetoval, nelíbila se mu představa, že o propuštění bude rozhodovat ředitel věznice, nespokojen byl i z formulace, že propuštěný musí vést řádný život.

Poslanecká sněmovna následně Klausovo veto přehlasovala, ve Sbírce zákonů tak vyjde nejdříve 1. prosince.