Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil miliardový tendr ministerstva práce a sociálních věcí na kontrolu sociálních dávek. Rozhodnutí je pravomocné, ministerstvo se proti němu neodvolalo. ČTK to zjistila z webu ÚOHS.

Ministerstvo si chtělo bez výběrového řízení pronajmout od společnosti IBM systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře a zabránit tak zneužívání dávek. Celý projekt by vyšel na více než miliardu korun.

Ministerstvo chtělo zvolit jednací řízení bez uveřejnění. Podle ÚOHS to ale bylo nezákonné a tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Na postup ministerstva si stěžovala česká pobočka softwarové společnosti SAS Institute ČR. Tvrdila, že by byla schopna systém dodat stejně jako IBM. Tehdejší ministrův náměstek Jaromír Šiška, jehož policie obvinila z podplácení, tvrdil, že důvodem pro zadání zakázky IBM byl především znalecký posudek. Podle něj prý nikdo jiný než IBM zakázku získat nemohl.

Antimonopolní úřad označil posudek za nezpůsobilý. "Znalec se spíše než na zodpovězení otázky, která na trhu nabízená řešení přicházejí v úvahu, soustředil na dokázání toho, proč je plnění poskytované IBM nejlepší možné k zajištění předmětu veřejné zakázky," uvedla v rozhodnutí místopředsedkyně úřadu Eva Kubišová.

Podle ní je znalecký posudek "diskvalifikován přístupem znalce k jednotlivým dodavatelům při porovnání dostupných řešení na trhu".

Úřad uděloval také pokuty

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu tři miliony korun za neuchování dokumentace o zakázce na uzavření rámcové smlouvy na poskytování licencí k produktům Microsoftu. Rozhodnutí zatím není pravomocné, ministerstvo se může odvolat.

Také ministerstvo obrany musí zaplatit pokutu. Za chybu ve dvou tendrech na odstraňování nebezpečného odpadu ve vojenském prostoru Brdy zaplatí 50 tisíc korun. Rozhodnutí je pravomocné, ministerstvo se proti němu neodvolalo.

Ministerstvo mělo podle antimonopolního úřadu sloučit dvě menší samostatně vypsané zakázky do jedné a vypsat tendr v otevřené soutěži. Podle ÚOHS postup ministerstva mohl ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Cena zakázek je v součtu zhruba čtyři miliony korun.

Podle antimonopolního úřadu chybovalo také ministerstvo spravedlnosti, a to v třicetimilionovém tendru na dodávky zařízení pro počítačové sítě a zajištění záručního servisu pro justici. Úřad mu nařídil znovu posoudit nabídky firem a zaplatit náklady řízení ve výši 30 tisíc korun.

 

Ministerstvo tendr vypsalo v březnu. Přihlásily se do něj čtyři firmy. Podle ÚOHS ministerstvo postupovalo v rozporu se zásadou rovného zacházení. Mělo poškodit pražskou společnost Auroton computer, která se na antimonopolní úřad obrátila.

Související