Za běloruskou přírodou, památkami daleké Číny, ale i do exotické Kuby letos vycestovali občané Československé socialistické republiky.

Na vlastní oči se tak mohli přesvědčit, že navzdory nepřátelství a útlakům ze strany kapitalistických zlomocností se našim zahraničním přátelům vede více než dobře.

Pchjongjang, KLDR

Naši přátelé v Korejské lidově demokratické republice mohou být právem pyšní na své hlavní město, ve kterém se snoubí historické bohatství s pokrokem. Obyvatelé KLDR si zaslouží obdiv celého světa díky svým pokrokovým postojům k životnímu prostředí.

Byť jim vláda poskytla prvotřídní síť silnic a dálnic, většina obyvatel i nadále odmítá využívat automobilů nepřátelských k životnímu prostředí a jako dopravní prostředek raději volí kolo.

Obyvatelé KLDR se po silnici raději projdou pěšky nebo projedou na kole

Naopak v Americe existují města bez chodníků, aby zde lidé nemohli chodit pěšky a museli si kupovat automobily podřadných kvalit. Ty vypoví službu každé tři roky a lidé si musejí koupit nové, aby tak přispěli do kapes svých vůdců.

O krásách Pchjongjangu byly popsány již stohy papíru. Na našince, kterým se poštěstilo navštívit toto vzkvétající město, nejvíce zapůsobilo hlavní náměstí Kim Il Sunga, kde se pořádají ohromující vojenské přehlídky.

Preciznost a touhu po dokonalosti našich korejských bratrů dokazuje impozantní mrakodrap Rjugjong, jehož stavba započala již v roce 1987. Po letech mravenčí práce dělníků, kteří odmítli používat ke stavbě mrakodrapu těžkou techniku, aby dokázali světu, že postačí pár silných paží a odhodlání, se Rjugjong příští rok grandiózně otevře.

 

Velká čínská zeď, Peking, Čína

Naši čínští bratři začínají pomalu ovládat svět a my v ČSSR se dmeme pýchou, že jim můžeme stát po boku.

Kdo by nevěřil v zemi, kde se každý směje? Ano, směje! Z prostých maličkostí se zde raduje každý, od malého kloučka v zahradách Zakázaného města až po stařenku na rýžovém poli, která se neváhá sklonit a odhrnout kal z rýžového semínka, aby mu umožnila vypínat se k slunci.

Kdo by nevěřil v zemi, jež dokázala již před stovkami let vybudovat tak důmyslnou obrannou zeď, že dokázala odolat zákeřným výpadům nepřátelských bojovníků a přežila až do dnešních dní?

Velká čínská zeď naše turisty ohromila.

Velká čínská zeď se jako had klikatí tisíce kilometrů čínskou krajinou, aby ukázala všem, že se Čína dokáže ubránit. Dokáže se ubránit bezpráví a zlomyslnostem kapitalistických mocností, které již teď začínají před ní padat na kolena. Všichni, kdo uzří kamenný kolos, na okamžik ustrnou v posvátném ohromení nad stavbou viditelnou až z vesmíru.

Můžeme být jen pyšní na to, že tak obdivuhodná země, jako je Čína, vítá nás Čechy a Slováky s otevřenou náručí.

Naši cestovatelé si nemohou vynachválit i prohlídky dalších slavných památek v hlavním městě Pekingu. Zakázané město je nádherné, přesto se většině z nich více zamlouvá náměstí Nebeského klidu. Při pohledu na zdobenou bránu Nebeského klidu, Velkou síň lidu či památník Lidových hrdinů se nejednomu chce zvolat: "Nádhera, nádhera!"

 

Jezero Naroč, Bělorusko

Bělorusko, které naše občany zásobuje chladničkami prvotřídní kvality, není jen domovem prosperujících podniků a moderních staveb, ale i nádherné přírody.

Jezero Narač

Malebné jezero Naroč v letních měsících zažívá nápor rekreantů z ČSSR. Zasloužilý odpočinek si zde dosytosti užívají například zaměstnanci poděbradských skláren, Třineckých závodů či JZD Luštěnice. Jako oáza klidu a pokoje působí magické prostředí na rekreanty, kteří v některém z četných sanatorií a ubytoven sbírají sílu na plnění náročných pracovních povinností.

Jak shrnuje své pocity z pobytu u jezera řidička tramvaje Holá z Prahy: "Tu květ, tu strom a tu barevný ptáček spustil svou ranní árii a jeho okřídlení bratři se k němu přidali, aby uchystali rekreantům přívětivý start do nového dne radosti a pohody. Průzračné vody rozlehlého jezera u břehů okusuje hustá zeleň, která dopřává úkryt bohaté fauně, ale i znaveným rekreantům před září poledního slunce, aby ve stínu stromů načerpali energii k další zábavě a všemožným radovánkám, o které tu není nouze. Tu se u večeře z ničeho nic objeví děti z nedalekého tábora, roztomilí pionýři hrdinně povystrčí své malé brady a zapějí píseň či zarecitují báseň. Kvečeru procházka po písčité pláži přijde vhod před hlavní večerní zábavou – tancem a zpěvem. Hlavně žádnou nudu a kyselé obličeje, to tu není vítáno!"

 

Havana, Kuba 

Ačkoliv náš přítel Fidel Castro čelí v posledních měsících stále většímu tlaku ze strany západních médií, která spekulují o jeho zdravotním stavu a snaží se tak zákeřně podkopat jeho autoritu a vzbudit obavy u obyvatel Kuby, ujišťujeme naše čtenáře, že není čeho se obávat.

Obyvatelé Kuby jsou velmi šťastní

Havanské pláže jsou stále stejně bílé a moře stále stejně blankytné, jak se mohou sami přesvědčit příkladní občané naší vlasti, kteří sem jezdí za sluncem a odpočinkem.

Havana je oázou klidu, místní občané nikam nepospíchají, ani ve svých barevných autech ne, a neustále mají dobrou náladu. Naši cestovatelé jistě ocení lahodnou chuť kubánského rumu, který přidávají místní i do barevných koktejlů.

Nezáleží na tom, kam českoslovenští cestovatelé míří, ať už na Kubu, do Běloruska, Číny či KLDR, jedno mají všichni společné – radost z návratu domů, do naší nádherné vlasti!

Související