František Zahrádka prožil 13 let ve vězení. Jeho proviněním byla spolupráce s americkou zpravodajskou službou, založení a vedení odbojové skupiny a převádění osob ohrožených totalitním režimem za hranice Československa po roce 1945.

Protože pobýval v jižních Čechách, převáděl lidi přes šumavské hranice do Bavorska. Za převádění amerického špióna jej na hranicích zadrželi a zatkli. Nebylo mu ani 20 let,  to mu nakonec zachránilo život. Být o rok starší, jeho rozsudkem by byl trest smrti.

Byl obviněn z velezrady a vyzvědačství. Po zatčení zažil tvrdé výslechy v komunistických kasárnách, které vystřídala vězení a nápravné tábory. Po téměř dvaceti letech se mu dostalo zadostiučinění a uznání.

Jaké bylo vaše dětství?

Můj otec byl italský legionář a po bojích železničář. Narodil jsem se v roce 1930, takže je mi 82 let.  Bydleli jsme v Meziměstí u Broumova a až do roku 1937 jsem vyrůstal s německými dětmi. Po Mnichovu 1938, jednu z prvních říjnových nocí nás vyhnali nacisti, mi jsme jim říkali Orneři, pronikli do železničářské kolonie a vyhnali nás do nákladního vlaku. Oproti Němcům při odsunu jsme neměli těch 35 kilo nákladu sebou.

Divili jsme se s bratrem, že nám maminka oblékla dvě košilky, troje ponožky a to bylo jediné, s čím jsme utíkali. Vlak zastavil až v Chocni a tam jsme byli až do března 1939, protože při demobilizaci porazilo bratra auto a maminka se zhroutila. Chvíli poté si pro mě přijela babička a odvezla si mě do Českých Budějovic. Až do roku 1942 jsem býval různě u tetiček, babiček a příbuzných a po Heydrichiádě jsme dostali byt v Českých Budějovicích.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.