Web Exekutorské komory napadli v pátek hackeři. Získali databázi, kterou poté vyvěsili na internetu. Exekutorská komora ale tvrdí, že nebyly odcizeny žádné osobní údaje účastníků exekučních řízení. Organizace podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

Hackerská skupina Czechurity na svém webu uvedla, že databázi zabavila, protože exekutoři zabavují majetek občanům.

"Jelikož exekutoři neprávem zabavují majetek nevinným občanům, rozhodli jsme se zabavit jejich databázi, kterou si můžete volně stáhnout," stojí v prohlášení .

Mluvčí Exekutorské komory ale upozorňuje, že organizace není vhodně vybraným terčem, jelikož se nezabývá vymáháním dluhů. "Naopak je jedním z dohledových orgánů nad činností soudních exekutorů," uvedla mluvčí Petra Báčová.

Útok hackerů se podle ní dotkl jen administrativních dat. "Žádné informace související s konkrétními exekučními řízeními nebo s osobními údaji třetích osob či účastníků řízení odcizeny nebyly, neboť na těchto stránkách evidovány nejsou," vysvětlila.

Textový soubor s databází obsahuje data umístěná na serveru Exekutorské komory. Jsou zde uvedeny kontakty na exekutory s adresami jejich kanceláří. Data jsou volně přístupná i na webu. Databáze obsahuje i články z internetové stránky a další obsah webu.

Hackeři se prostřednictvím svých útoků často vyjadřují k aktuálním společenským a politickým kauzám. Internetový aktivismus zaznamenal v ČR zvýšený zájem médií v době schvalování kontroverzní mezinárodní smlouvy ACTA. Ta měla podle svých kritiků výrazně omezit svobodu internetu. Hackeři tehdy napadli například web úřadu vlády.

Související