Vláda se pravděpodobně postaví proti návrhu opozičních sociálních demokratů a Věcí veřejných, podle kterého by členy sněmovních vyšetřovacích komisí nemuseli být výhradně zákonodárci. Kabinet projedná novelu jednacího řádu dolní komory ve středu. Podle předběžného stanoviska uvede, že složení vyšetřovacích komisí jen z poslanců odpovídá jejich postavení a oprávněním.

Předkladatelé argumentují tím, že účast důvěryhodných osobností z řad veřejnosti v komisích by umožnila rozkrýt podezření, která zasahují i do politiky. Poukazují na to, že sněmovní vyšetřovací komise většinou k ničemu zásadnímu nedospěly.

Současná úprava ale podle předběžného stanoviska vlády odpovídá tomu, že komise je nástrojem kontrolní pravomoci sněmovny vůči moci výkonné. Opoziční návrh by umožňoval členství ministrům.

Komise si navíc už nyní může podle kabinetu přizvat odborníky. Vláda také uvádí, že se návrh nezabývá ochranou utajovaných informací.

Novou úpravu prosazuje iniciativa Vraťte nám stát. Usiluje o zřízení občanské komise, která by prozkoumala a seznámila veřejnost s obsahem tajných materiálů, které by mohly svědčit o vzájemném korupčním propojení politiků, justice a lobbistů.

Ať už vláda k předloze zaujme jakékoli stanovisko, konečné slovo bude mít sněmovna.

Související