Nyní studenti uvažují o tom, že na čtvrtek 22. listopadu připraví hodinovou stávku.

"Vstoupíme do ní, pokud pan hejtman Zimola bude trvat na svém a školství a kulturu v kraji povedou dál komunisté," řekl vůdce studentů třeboňského gymnázia Dominik Hořejší.

Nejbližší zasedání krajského zastupitelstva, které by případně mohlo Baborovou odvolat, se uskuteční 18. prosince. Protestující studenti se s hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) ve středu sešli. Žádali jej, aby na nejbližším krajském zastupitelstvu vyvolal hlasování o odvolání Baborové. Zimola tento krok odmítl.

Krátce před 15:00 proudily na českobudějovické náměstí zástupy lidí. Někteří účastníci shromáždění dorazili s transparenty. Na nich byly hesla jako: "Rudí bratři, vraťte se do rezervace." 

Vyvrcholily tím týdenní studentské protesty, které začaly ve chvíli, kdy hejtman Jiří Zimola (ČSSD) jmenoval do vedení Jihočeského kraje radní pro školství Vítězslavu Baborovou (KSČM).

Mítink zahájil vůdce studentů třeboňského gymnázia a organizátor sobotní akce Dominik Hořejší. "Nesouhlasíme s tím, aby se komunisté podíleli na moci nad krajem," vysvětlil jeden z důvodů, proč se dnešní shromáždění koná.

17. listopad ON-LINE: Na protest odborů přišel i jejich odpůrce. Demonstranti ho napadli - čtěte ZDE

K lidem pak z pódia promluvili například kritik a publicista Jan Rejžek, dokumentaristka Olga Sommerová, ředitel Jihočeského divadla a senátor Jiří Šesták nebo rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. "Doporučuji paní Baborové, ať si se svými stranickými kolegy udělá test, kolik lidí zemřelo v Jáchymovských dolech," uvedl ve svém projevu Rejžek, který dodal, že naposledy mluvil v Českých Budějovicích k lidem z balkonu radnice v roce 1990.

Rektor Jihočeské univerzity, jejíž některé fakulty podporují aktivity proti podílu KSČM na vládě v kraji, řekl, že komunistická strana je zločineckou organizací. "A proto je potřeba s ní bojovat," uvedl.

V Jihočeském kraji uzavřela povolební koalici vítězná ČSSD s druhou KSČM. Komunisté mají tři místa v krajské radě. Učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha nato sepsal ještě před jmenováním Baborové radní petici proti tomu, aby krajské školství vedl zástupce komunistů. Petici už podepsalo téměř 8000 lidí.