Lidovec Jiří Čunek nebyl ani na druhý pokus zvolen místopředsedou Senátu. Podle KDU-ČSL jde v podstatě o porušení dohody mezi frakcemi. Klub KDU-ČSL a nezávislých zřejmě bude muset najít nového kandidáta.

"Proč jsem nebyl zvolen, to nevím," reagoval pro IHNED.cz na své nezvolení Čunek.

Spekuluje se, že důvodem pro Čunkovo nezvolení je hlavně jeho údajná úplatkářská aféra či postoj k romské problematice.

"Tam opravdu probíhala diskuze. Někteří kolegové senátoři řekli, že jméno Čunek ve spojení s místopředsedou senátu je pro ně nepřijatelné. Uváděli několik důvodů. Jedním z nich byla bývalá kauza pana Čunka, pak některé jeho výroky směrem k Romům a třetí důvod byla jeho slabá účast na schůzích," uvedl senátor ČSSD Marcel Chládek.

Místopředsedy se již stali Alena Gajdůšková, Zdeněk Škromach (oba ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS). Zbývajícího čtvrtého místopředsedu bude horní komora volit až na prosincové schůzi.

Čunek v prvním kole dostal pouze 29 ze 77 možných hlasů.

"Nevím, proč Čunek nebyl zvolen, naši senátoři ho volili," reagoval pro IHNED.cz předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. 

Možnost, že by někdejší vicepremiér a předseda KDU-ČSL zvolen být nemusel, naznačil ještě před zahájením schůze předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Podotkl, že ani v ostatních frakcích nejsou Čunkovu zvolení všichni nakloněni.

Předseda klubu Petr Šilar (KDU-ČSL) řekl, že nezvolením Čunka by dohoda senátorských frakcí o povolebním uspořádání horní komory "byla de facto porušena".

Zástupci klubů by se podle něj museli znovu sejít a volba místopředsedů by musela být dokončena až v prosinci, uvedl.

Kvůli Čunkově kandidatuře již dříve Šilarův klub opustila bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ), která s Čunkem prohrála nominační souboj o místo ve vedení horní komory. Svůj odchod zdůvodnila jeho názory na romskou problematiku.

Související