Firma Diag Human prohrála během jednoho měsíce už druhý soud s Českou republikou. S požadavkem na několikamiliardové odškodnění neuspěla ve Francii a ani v Rakousku.

Podle Roberta Hurta z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových řekl rakouský odvolací soud, že rozhodčí nález z roku 2008, podle kterého má Diag Human dostat i s penále více než deset miliard korun za údajně zmařený obchod s krevní plazmou, není vykonatelný.

"Rozhodčí řízení podle rakouského soudu tak není ukončené a stále probíhá," uvedl Hurt.

Diag Human proto nemůže v Rakousku exekučně vymáhat majetek ČR, který už v minulosti podle rozhodnutí jednoho ze soudů získala a měla nárok na česká historicky cenná umělecká díla v Rakousku - obrazy Vincence Beneše, Emila Filly a plastiky od Otto Gutfreunda.

Firma navíc musí České republice uhradit na nákladech řízení 17 a půl tisíce eur, v přepočtu tedy více než 450 tisíc korun.

Diag Human nesouhlasí

Diag Human však s verdiktem v Rakousku, ani ve Francii nesouhlasí. "Proti rozhodnutí bude podána kasační žaloba k nejvyššímu soudu, pro níž existují dobré důvody," uvedl právní zástupce firmy Diag Human Jan Kalvoda.

Firma Diag Human se kvůli svým požadavkům na odškodnění začala obracet od počátku loňského roku na zahraniční soudy. Její nárok hned zpočátku nepravomocně uznaly pařížský a vídeňský soud.

Česká republika následně podala opravný prostředek k odvolacímu soudu, který podložila jednoznačnými důkazy. "Právní názor ČR byl nyní plně akceptován francouzským odvolacím soudem a potvrzena správnost postupu státu," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň k případu ve Francii.

Další žaloby v Evropě

Společnost zažalovala ČR také u soudů v Lucembursku, Velké Británii a Švýcarsku. Ministerstvo doufá, že úspěch státu ve Francii a nyní i v Rakousku bude mít na řízení u soudů v dalších zemích přímý vliv.

"Ohromnou výhodou je propojenost francouzské judikatury a lucemburského soudnictví. Lucemburské soudy podle našich informací často vycházejí z rozhodnutí vydaných ve Francii," řekl serveru IHNED.cz ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Letos v létě stáhla firma návrh na exekuci ve Spojených státech. Uvedla však, že je stažení návrhu vedeno pouze snahou urychlit řízení, neboť jakýkoliv výrok evropského soudu o vykonatelnosti je podle amerického zákona i mezinárodního práva okamžitě a automaticky vykonavatelný i ve Spojených státech.

Skončila arbitráž, nebo pokračuje?

Diag Human si nárokuje mnohamiliardové odškodnění. Rozhodci mu v roce 2008 přiznali náhradu škody přes osm miliard korun.

Podle dřívějšího vyjádření právního zástupce společnosti Kalvody pak přesáhla částka s úroky již deset miliard.

Strany se však doposud přou o to, zda bylo toto rozhodnutí pravomocné. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je skončená.