Ministerstvo vnitra nejspíš poškodilo prezidentskou kandidátku Janu Bobošíkovou. Špatně totiž odečetlo neplatné podpisy kandidátů a Bobošíková neměla být vyřazena.

Úředníci na základě špatně sečtených vzorků neplatných hlasů Bobošíkové odečetli 5394 hlasů, takže podle "oficiální" statistiky získala jen 45 429 podpisů a z volby byla vyškrtnuta. Jenže podle správného vzorce má Bobošíková 50 807 hlasů, což by ji mělo udržet ve hře o Hrad.

"Je možné, že jsme udělali chybu. Bude na správním soudu, aby to posoudil. Matici pro výpočet dodalo naše IT oddělení," řekl serveru IHNED.cz Václav Henych, ředitel ministerského odboru všeobecné správy, který kontrolu petičních archů prováděl.

"Pokud soud řekne, že jsme chybovali, nebude problém kohokoliv dodatečně zaregistrovat," dodal Henych.

Kde je ve vzorci chyba

Úředníci ministerstva vnitra prováděli výpočet podpisů u Jany Bobošíkové (a dalších kandidátů) podle tohoto vzorce:

Vp = Cp – Cp.(C1 + C2) / 100

− Vp je výsledný počet započtených občanů podepsaných na petici

− Cp je celkový počet občanů podepsaných na petici (56 191)

− C1 je relativní chybovost kontrolního vzorku č. 1 v % (7,659)

− C2 je relativní chybovost kontrolního vzorku č. 2 v % (11,494)

Podstatou chyby je, že C1+C2 se mělo ještě vydělit dvěma.

Nejasný zákon

Za chybou ale může být vláda, která přímou volbu navrhla a parlament, který ji schválil.

Henych se odkazuje na důvodovou zprávu k zákonu o přímé volbě prezidenta, která podle něj hovoří o možnosti sečíst chybovost v obou kontrolovaných vzorcích hlasů.

A zčásti má pravdu. Přímo sice důvodová zpráva o součtu nehovoří, jedna z pasáží je ovšem zformulována tak, že ji lze pochopit jako pokyn ke sčítání vzorků.

"Například bude-li chybovost v obou kontrolních vzorcích takto zjištěná celkem 10 %, odečítá se 10 % občanů podepsaných na petici," je napsáno v důvodové zprávě vlády.

Problém je ve slově "celkem". To evokuje dojem, že se navzdory statistickým pravidlům hovoří o sčítání.

Ministerstvo tedy procento chyb sečetlo, namísto aby je zprůměrovalo. V případě více než poloviční chybovosti by se tak kandidáti mohli dostat i do záporného počtu podpisů. To je při statistickém určování chybovosti nesmysl, chyba by mohla být u více podpisů, než jich ve skutečnosti kandidát nasbíral.

Právník: Je to neuvěřitelné

Jako absurdní to označuje i ústavní právník Marek Antoš z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. "Je to prostě naprosto neuvěřitelné. Výklad ministerstva je zcela absurdní, protože odporuje smyslu zákonného ustanovení (tj. extrapolovat zjištěnou chybovost na celý soubor) a tím odporuje i článku 22 Listiny základních práv a svobod," vysvětluje Antoš.

Na chybu na sociálních sítích upozornili i jeho kolegové Peter Brezina a Ondřej Preuss z pražské právnické fakulty.

Listina v citované části hovoří o rovné soutěži politických sil. A právě toho by mohla využít vyškrtnutá kandidátka Jana Bobošíková. Při statisticky správném výpočtu by totiž získala více než potřebných padesát tisíc podpisů. Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura by stejně neprošli, ale rozdíl by byl jen velmi těsný.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 20 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.