Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) odmítá plán, aby tři bývalí poslanci ODS, kteří odchodem ze sněmovny umožnili zachování kabinetu Petra Nečase, dostali za odměnu místa v podnicích s podílem státu.

"Velmi to znevěrohodňuje vládu a celé protikorupční snažení," řekla v Otázkách Václava Moravce Peake. Na otázku, zda tomu bude chtít zabránit, odpověděla ano.

Marek Šnajdr má údajně dostat místo v dozorčí radě Českých drah, Petr Tluchoř jde do ČEZ a Ivan Fuksa nastupuje prý do Českého aeroholdingu.

O věci chce hovořit v koalici také proto, že úprava podmínek pro nakládání s majetkem právnických osob zřizovaných státem je jednou z priorit protikorupční strategie.

"Má se jednat také o tom, jakým způsobem se dosazují lidé do správních a dozorčích rad," dodala.

Vláda souhlasí s návrhem ochrany whistleblowerů, u soudu by nemuseli dokazovat šikanu - čtěte ZDE

Úplatní rozhodčí disciplinárce moc neřekli, Paclík je chce dostat na detektor lži - čtěte ZDE

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka odmítá umisťování politiků do těchto orgánů jako obrovské korupční riziko.

Podle něj by Marek Šnajdr naopak měl čekat na to, zda mu bude sděleno obvinění za činnost na ministerstvu zdravotnictví a ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. "Pokud lidé vidí, že takto se umísťují lidé, kteří vládě pomohli, tak důvěryhodnost klesá na nulu," shrnul.

V Británii nemožné, tvrdí analytik

Podle analytika Petra Bouchala z britského The Institute for Government by něco takového nebylo ve Velké Británii možné.

"Existuje tam jasné oddělení politických a odborných úřednických rolí," řekl s tím, že zákon o úřednících, který se v Česku nyní připravuje, "by se měl udělat lépe, než se momentálně dělá".

Trojice středočeských poslanců Tluchoř, Fuksa, Šnajdr se v minulých měsících pustila do střetu s premiérem Petrem Nečasem. Nakonec kvůli svému odporu k vládnímu daňovému balíčku odešli ze sněmovny.

Související