Katalánci v neděli rozhodovali o budoucnosti svého regionu. Nacionalisté ze strany Konvergence a jednota, které vede prezident Katalánska Artur Mas, podle prvních povolebních odhadů sice zvítězili, potřebnou většinu v parlamenru ale nezískají.

Většina katalánských politiků už před volbami slibovala, že pokud lidé zvolí právě je, udělají všechno možné, aby v Madridu prosadila referendum o samostatnosti regionu.

Podle odhadu zveřejněného španělskou televizí získali nacionalisté nejvýše 57 mandátů ve 135členném parlamentu. To je o pět mandátů méně než před dvěma lety a znamená to, že strana nebude mít absolutní většinu.

Zastánci samostatnosti Katalánska poukazují na fakt, že pokud by získali nezávislost, stanou se vedle skandinávských států jednou z nejbohatších zemí Evropy.

Španělská vláda k tomu naopak podotýká, že kdyby se to náhodou někdy stalo, není vůbec jisté, že by Katalánsko bylo automaticky přijato mezi členské země Evropské unie. Prý by musely nejprve zahájit vstupní rozhovory, které mohou trvat několik let. A pak je tu ještě právo veta členských států.

Na případ referenda, jenž by rozhodlo o odtržení, nemyslí v celém textu navíc ani ústava, hájí svůj postoj vláda premiéra Mariana Rajoya. Ten může také referendum zablokovat úplně - díky dokumentu, který zakazuje pořádání jakéhokoli referenda bez souhlasu centrální vlády.

Vláda také argumentuje tím, že pokud by k oddělení došlo, doplatilo by na to ekonomicky Španělsko i samotné Katalánsko.

Katalánský prezident Mas po volbách, které mu tedy nejspíš většinu v parlamentu nezaručí, bude muset spolupracovat s menšími nacionalisticky smýšlejícími stranami jako je Republikánská levice Katalánska (ERC), aby o možnosti tlaku na Madrid mohl vůbec uvažovat.

ERC je navíc největším překvapením voleb - oproti minulým volbám si výrazně polepší ziskem až 23 mandátů místo současných deseti. Mezi oběma stranami jsou však zásadní rozdíly v pohledu na ekonomiku, což může hrát při vyjednávání o koalici důležitou roli.

Zklamání naopak zaskočilo socialisty, kteří byli v dosavadním parlamentu druhou nejsilnější stranou. Podle odhadů si pohorší z 28 na 18 mandátů. Podobný zisk přisuzují odhady i lidovcům, kteří momentálně vládnou celému Španělsku. Obě tyto strany s vyhlášením katalánské nezávislosti nesouhlasí.

Problémy chudší vrstvy

Úspěch ERC svědčí podle analytiků o tom, že řada voličů jí dala přednost před CiU kvůli tomu, že se více než Masova strana soustředí na problémy, které tíží chudší vrstvy obyvatel. Těch kvůli ekonomické krizi a zhruba 22procentní nezaměstnanosti v Katalánsku přibývá.

K volebním urnám v neděli přišlo nejvíce voličů za poslední čtvrtstoletí. Dvě hodiny před uzavřením místností své hlasy odevzdalo již více než 56 procent voličů z celkového počtu zhruba pěti milionů. To je nárůst o více než osm procent oproti předloňským volbám.

Katalánsko je jedním z nejbohatších a nejstabilnějších španělských regionů. Ročně do státní kasy Španělska přispívá částkou pohybující se okolo 16 miliard eur. Samostatnosti se obávají hlavně podnikatelé a nadnárodní společnosti. Mnoho z nich zmiňuje možný přesun poboček z Katalánska, pokud by skutečně samostatnost získalo.