Janečkova Pozitivní evoluce, což je krycí jméno pro přechod na specifickou podobu většinového volebního systému, je nebezpečná a mimořádně scestná. Není to primárně proto, že jejím hlavním mluvčím se momentálně stal Landa, byť nepopírám, že je to poměrně signifikantní indicie, že tady něco neklape.

Skousl bych i to, že se o svém nápadu nehodlá bavit s politiky, ale chce změnu volebního systému prosadit ulicí, byť to zavání spíše pokusem o státní převrat. Co nepřekousnu, jsou Janečkovy důvody pro změnu, a zejména pak samotný volební systém.

Janečkův volební systém, 81 dvoumandátových obvodů, kam každá strana může nasadit dva kandidáty a volič má dva hlasy pozitivní a jeden negativní, jsem kritizoval už onehdy na Respektu. Od té doby jsem se nad systémem nadále zamýšlel, a proto jsem se podíval na záznam ze završení jeho turné Pozitivní města. Od asi 50. minuty Janeček systém prezentuje. Tvrdí, že změna volebního systému je jediným možným východiskem ze současné krize. Že na nic jiného s kolegy nepřišli. Nefunkční jsou i snahy o přijetí klíčových protikorupčních zákonů. Jediné, co pomůže, jsou "slušní" lidé, kteří nám po změně volebního systému na ten jeho budou vládnout.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru