Přímá prezidentská volba může být napadena nejen u Nejvyššího správního soudu, ale i u Ústavního soudu. A to je větší problém, protože tento soud nemá na rozdíl od NSS žádné rozhodovací lhůty.

S krátkými lhůtami, které pro přímou volbu prezidenta nastavila ústava, prováděcí zákon už příliš udělat nemohl, říká ústavní právník Jan Kysela z Univerzity Karlovy v Praze.

"Navíc Ústavní soud je mimo rámec prováděcího zákona, a tím pádem se do časových limitů nevejde. S tím zákon také nemohl hnout," vysvětluje Kysela poté, co se pátečním vyřazením kandidátů Jany Bobošíkové, Vladimíra Dlouhého a Tomia Okamury rozhořel spor o metodiku odečtu neplatných hlasů na petičních arších jednotlivých kandidátů.

Ministerstvo vnitra chybné podpisy ze dvou kontrolních vzorků sčítalo, místo aby je zprůměrovalo. To vyřazeným kandidátům vadí a zvažují žaloby.

Jaké jsou problémy v obsahu zákona?
Je asi pravda, že pokud si někdo četl návrh ještě před přijetím, tak zrovna třeba ustanovení o tom, jak se bude nakládat s petičními listinami, jak se budou ověřovat podpisy, mohla vzbuzovat určitou pochybnost. Jestli je všichni čtou stejným způsobem, jestli nemohou vznikat nějaké pochyby. A pak je tam druhý okruh problémů, které souvisejí s financováním volební kampaně. Není totiž úplně jasné, za jakou dobu se vlastně mají volební limity sčítat.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.