Před řeckou ambasádou v Praze v pondělí demonstrovalo na podporu dvou Čechů zadržených v zemi kvůli údajné špionáži asi 150 lidí.

Organizátoři protestu předali velvyslanectví petici s 21 000 podpisy požadující, aby Martin Pezlar a Ivan Buchta byli propuštěni. Stejnou petici chtějí odpoledne předat také českému ministerstvu zahraničí.

Organizátoři přečetli krátké prohlášení, v němž prohlásili obvinění mužů ze špionáže za neopodstatněné a vyjádřili přesvědčení, že oba jsou nevinní. Účastníci demonstrace přinesli transparenty s nápisy Dávám Řekům den, maximálně dva, Vraťte nám kluky či Pusťte kluky domů a skandovali heslo: Propustit!

Policie odhadla počet demonstrujících na 110 až 120 lidí, organizátoři na 150 až 180 účastníků.

Až dvacet let vězení za údajné fotky

Řecká policie zadržela osmadvacetiletého Martina Pezlara a třiatřicetiletého Ivana Buchtu 9. září kvůli tomu, že údajně fotografovali vojenské objekty. Oběma hrozí pět až 20 let vězení, vinu popírají.

Případ dvou Čechů obviněných ze špionáže v Řecku se protáhne. Začala stávka soudců - čtěte ZDE

 

Minulý týden se kvůli případu sešel český premiér Petr Nečas na okraj summitu Evropské unie s řeckým protějškem Antonisem Samarasem, Samaras mu prý slíbil, že se touto záležitostí bude zabývat.

 

Na ostrově nebyli pracovně

Muži jsou zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Podle prvních zpráv médií řecká policie uváděla, že na Limnosu pořizovali snímky pro novou hru, která se na něm odehrává. Společnost ale odmítla, že by její zaměstnanci byli v Řecku pracovně, a také oni později uvedli, že tam trávili soukromou dovolenou a fotky pořizovali jako turisté.

Související