Okresní soud v Kroměříži potrestal bývalého velitele Základny zdravotnického materiálu Jiřího Pláška rokem vězení s dvouletým podmíněným odkladem za chyby při nákupu autolékárniček pro armádu.

Stejný verdikt vynesl už v dubnu, Plášek ze základny v Bystřici pod Hostýnem se ale odvolal a krajský soud vrátil věc do Kroměříže. Podle obžaloby muž potvrdil převzetí celé objednávky, autolékárničky a defibrilátory ale dorazily až se zpožděním. Údajně tak ošidil stát o smluvní pokutu za prodlení 362 tisíc korun.

"Přisvojil si více pravomocí, než mu příslušelo. Armáda České republiky stojí na rozkazech, které by podřízení měli plnit. Tak se obžalovaný nechoval," uvedla soudkyně Hana Machalová. 

Rozsudek ještě není pravomocný. Státní zástupce Pavel Pukovec, který požadoval pro obžalovaného i peněžitý trest a zákaz činnosti, se odvolal, stejně jako Plášek. Ten označil rozsudek za justiční omyl.

"Soudkyně se nepřenesla přes zášť a averzi k mojí osobě. Dokonce bych si dovolil říct, že i k celé armádě," řekl  voják. Machalová jeho tvrzení odmítla.

Plášek připustil porušení armádních předpisů, trestný čin prý ale nespáchal. "Necítím se být vinen v žádném z bodů, které soudkyně řekla," uvedl.

Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozilo šest měsíců až tři roky vězení, peněžitý trest i zákaz činnosti.

Plášek tvrdil, že kdyby upozornil na nedostatky, zakázka za 15 milionů by byla zrušena, do konce roku by se už nestihlo vypsat nové výběrové řízení a armáda by o vybavení přišla.

Pokutu firma nakonec zaplatila

Materiál měl do 30. listopadu 2010 převzít na základně její velitel. Z celkem více než sta položek chyběly samotné lékárničky a defibrilátory. Nedodané zboží za 9,8 milionu však tvořilo dvě třetiny hodnoty zakázky. Poslední kusy dorazily loni 17. ledna, 48 dnů po termínu.

Podle obžaloby ale Plášek přesto podepsal předávací protokol a zahájil fiktivní reklamační řízení, čímž pozdější dodávku umožnil. Pražská firma Cheirón, jež byla dodavatelem zakázky, smluvní pokutu uhradila během trestního řízení.

Související