Podle auditu Ředitelství silnic a dálnic firmy vlastněné nebo spoluvlastněné podnikatelem Daliborem Tesařem a jemu blízkými lidmi získaly mezi lety 2009 až 2012 od ŘSD zakázky ve výši téměř dvě miliardy korun.

Drtivá většina z nich byla na opravu a údržbu silnic. Tesař letos vládní straně LIDEM věnoval ve dvou darech celkem 2,25 milionu korun. Píše o tom server Česká pozice.

Tesař poskytl peníze prostřednictvím firmy cresco&finance, která má akcie na majitele, píše server. Zmiňovaných firem bylo celkem šest: Silnice Morava; Silnice.cz; sdružení "Silnice"; Nanoteam; Road control system a Vestap - výstavba domů a bytů.

V roce 2009 získaly od státu zakázky za 750 milionů korun, o rok později za 850 milionů. Od 1. července 2011 do května 2012 pak získaly 54 zakázek za téměř 320 milionů korun.

Od roku 2009 se vystřídalo ve funkci ministra dopravy pět lidí, Petr Bendl (ODS), Gustav Slamečka (nestraník navržený ODS), Vít Bárta (VV), Radek Šmerda (nestraník) a Pavel Dobeš (LIDEM, dříve VV).

 

Dobeš ale začátkem příštího týden končí, strana LIDEM se za něj snaží najít náhradu, kterou by akceptoval premiér Petr Nečas.

Související