Správa úložišť jaderných opadů ještě do konce roku zahájí ve výzkumném areálu ve štole Josef u obce Čelina na Příbramsku testování toho, jak by se mohl v budoucnu ukládat vyhořelý radioaktivní odpad z jaderných elektráren.

Podzemní areál někdejší štoly je pracovištěm Fakulty stavební ČVUT v Praze. Má se zde mimo jiné testovat to, jak na budoucí kontejnery s jaderným odpadem bude působit voda a jak účinný je způsob, jak úniku vody zabránit. Se skutečným radioaktivním materiálem se při testu nepracuje.

Zároveň s tím pokračuje jednání o možnosti zahájení průzkumu v sedmi vybraných lokalitách v Česku. Osmou lokalitou je vojenský újezd Boletice. O tom, zda se oficiálně stane oblastí, kde by se hlubinné úložiště teoreticky mohlo vybudovat, má SÚRAO rozhodnout do konce roku.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.