Sponzor Věcí veřejných advokát Daniel Musil obviněný v kauze údajných daňových úniků při obchodech s pohonnými hmotami bude stíhán na svobodě.

Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek rozhodl, že právníka ani další jeho spoluobviněné do vazby nepošle. Policie v případu obvinila sedm lidí, žalobce navrhl vazebně stíhat tři z nich.

"Soudkyně ani v jednom případě neshledala důvody pro uložení vazby," uvedla mluvčí soudu Lenka Cihlářová.

Policie kvůli kauze v úterý zadržela 15 lidí, následně sedm z nich obvinila. Některé z nich z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, některé z legalizace výnosů z trestné činnosti.

Advokát je podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové ve skupině, která je viněna z praní špinavých peněz.

Policie v rámci razie zajistila více než 30 milionů korun. Zablokovala také 3,9 milionu korun z konta Věcí veřejných, peníze údajně pocházejí z trestné činnosti.

Kriminalisté počátkem týdne provedli několik domovních prohlídek, zabavili také dvě luxusní auta a zhruba 1,7 milionu korun v hotovosti. Škodu v případu vyčíslila policie na 230 milionů korun.

 

Věci veřejné ve středu uvedly, že strana nemá informace o tom, že peníze jejích sponzorů jsou podezřelé kvůli spojení s trestnou činností.

"Částka byla podrobena standardnímu kontrolnímu systému, následně řádnému auditu, účetní závěrce, ale i kontrole protikorupční policie, která neshledala žádná pochybení," prohlásil tiskový odbor VV.

Věci veřejné kauzu sledují

Předseda VV Radek John pak hned na počátku odmítl, že by se případ týkal také jeho strany. Novinářům řekl, že Musil dal v roce 2011 Věcem veřejným půl milionu korun jako fyzická osoba.

"Nedostali jsme peníze od žádné firmy spojené s prodejem pohonných hmot, takže celá ta kauza se v této chvíli netýká VV. Nicméně bedlivě ji budeme sledovat," uvedl.

Zároveň řekl, že peníze pro VV rozhodně nepocházejí z daňových úniků.

V loňském roce dostaly VV od sponzorů 38,4 milionu korun, z toho největší část jim darovaly firmy, z nichž mnohé jsou podle médií přímo či nepřímo napojeny na Musila.

Podle samotných VV stojí Musil za společnostmi Kastelis (dar 3,5 milionu korun) a Malepar (dar 2,68 milionu korun). Advokát dal VV osobně i dalšího půl milionu korun.

Související