Pražský městský soud v pátek uznal uprchlého kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře vinným z více než půlmiliardového daňového úniku jihlavské společnosti M5. Uložil mu souhrnný jedenáctiletý trest vězení, do kterého jsou započítána i jeho předchozí odsouzení za další daňové i jiné podvody.

Zároveň mu nařídil zaplatit pokutu ve výši tři miliony korun. Rozsudek není pravomocný.

Spolu s Krejčířem si rozsudek vyslechli také jednatel jihlavské společnosti M5 Milan Vítek a Jaroslav Kovář. Soud jim udělil tresty ve výši 7 a 7,5 roku vězení. Kovář má navíc zaplatit 4,9 milionu korun.

Z daňového úniku je obžalován také další jednatel M5 Martin Haimann, jeho případ však byl vyloučen k samostatnému projednání.

Čtveřice podle obžaloby od listopadu 2001 do ledna 2002 zneužívala povolení nezajišťovat celní dluh. Znamená to, že muži nemuseli na hranicích hotově platit clo. Přitom je nejistila třetí osoba - spediční firma či banka.

 

Zákon takové povolení umožňoval, avšak celní dluh musel být uhrazen do deseti dnů. Obvinění ale prý peníze nespláceli, podle státního zástupce tak zkrátili stát na daních o 533 milionů korun.

Krejčíř také podle obžaloby na konci roku 1999 vylákal pod příslibem padesátimilionového úvěru od ředitele společnosti Stavo Artikel šek na šest milionů korun jako krátkodobou půjčku. Na uvedenou částku vystavil směnku, kterou pak podle spisu pod smyšlenou záminkou od ředitele společnosti vylákal a půjčku nesplatil.

Krejčíř byl v minulosti v Česku pravomocně odsouzen za daňové delikty a za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice. Letos v květnu pak dostal osmiletý trest za vyvedení stomilionového majetku ze společnosti Technology Leasing.

Miliardář policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice, kam přicestoval na falešný pas.