Pacienti Rehabilitačního ústavu Kladruby na Benešovsku, kteří jsou trvale nebo dočasně odkázáni na invalidní vozík, se po dlouhé době opět postavili na nohy a udělali pár kroků. Pomohl jim k tomu speciální přístroj, který vědci původně vyvinuli pro americkou armádu. Ta robotický exoskelet využívá například k přenášení těžkých břemen.

V Evropě jsou pro rehabilitaci využívány zatím jen ojediněle.

"Je to fantastické hlavně v tom, že člověk zapojuje svaly," pochvaloval si Vladislav Katrňák, který skončil na vozíku před 4,5 měsíci po nehodě. Patřil tak mezi první české pacienty s poraněním míchy, kteří si mohli vyzkoušet přístroj v pátek v rámci odborné konference.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.