Ministerstvo zdravotnictví se obrátilo při kontrole Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli projektu elektronických zdravotních knížek IZIP.

VZP hrozí pokuta za samotné smlouvy na provoz knížek. Uvedl to server Aktuálně.cz.

Úřad se prý nyní zabývá tím, zda jsou důvody k zahájení správního řízení. Projekt stál zhruba 1,8 miliardy korun a byl už dříve kritizován z různých stran.

Podle Aktuálně.cz má ministerstvo v čele s Leošem Hegerem (TOP 09) podezření, že byl porušen zákon při zadání zakázky.

VZP platila údajně podle smlouvy měsíčně 6,5 milionu korun bez DPH za samotný provoz knížek. Pojišťovna přitom vydala za deset let do letošního vypovězení smluv za elektronické zdravotnictví 1,8 miliardy korun, přičemž používání knížek nebylo povinné.

Hegerovo trestní oznámení

Heger už dříve uvedl, že jeho úřad při kontrole ve VZP zaměřené na hospodaření našel nesrovnalosti ve smluvních vztazích mezi VZP a firmou IZIP. Kvůli podezření na trestné činy se škodou více než 450 milionů korun se obrátil na Nejvyšší státní zastupitelství.

Ministr se na ukončení kritizovaného programu dohodl letos s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a správní rada VZP pak tehdejšímu řediteli pojišťovny Pavlu Horákovi uložila, aby smlouvy vypověděl.

Výměna ředitele VZP

Horáka nakonec od 1. prosince nahradil v pojišťovně šéf ministerského odboru ekonomiky Zdeněk Kabátek. Heger očekávanou změnu ve VZP, která hospodaří ročně se 150 miliardami korun, zdůvodnil mimo jiné chybným postupem právě ve sporném projektu zdravotních knížek.

IZIP je ale dále mezi 11 firmami v soutěži o návrh na podobu elektronického zdravotnictví v ČR. Elektronické knížky sice už nevede, spravuje ale pro VZP portál.

Související