Projdou kolem něj stovky tisíc turistů ročně. Jenže zámek na kutnohorském předměstí Sedlec v nich mnoho pozitivních dojmů nezanechá. Naopak.

Unikátní stavba mísící několik stylů byla sice prohlášena kulturní památkou, ale už dvacet let je opuštěná, chátrá, a ostře tak kontrastuje s protilehlou Kostnicí - největší turistickou atrakcí Kutné Hory, historického města zapsaného do UNESCO.

V objektu už se dokonce propadla střecha a část sídla musela být v minulosti zbořena. "Zámek v Sedleci je zapsán do seznamu nejohroženějších kulturních památek. Jeho stav dlouhodobě není uspokojivý," potvrdil serveru IHNED.cz šéf odboru památkové péče kutnohorské radnice Ondřej Seifert.

Podle památkářů je o zámek nedostatečně postaráno. Na vině je majitel, říkají. Nepříliš hlasitě však dodávají jeho jméno: historicky cenný objekt totiž vlastní ministr zahraničí a vicepremiér Karel Schwarzenberg, který památku získal zpět od státu v rámci restitucí v roce 1993.

Potomek slavného šlechtického rodu přitom ze špatného stavu svého majetku viní i komunistický režim, který kdysi do jeho sídla umístil jedno z pracovišť tehdejšího Státního statku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.