Šéf České správy sociálního zabezpečení Petr Poncar ve středu ráno nečekaně rezignoval na svou funkci. Za odstoupením stojí problematická zakázka na nákup tiskáren za 200 milionů korun, uvedl server Lidovky.cz.

Informaci potvrdila ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09). Poncar byl ve funkci od poloviny letošního září.

"Po zevrubném zhodnocení situace jsme společně dospěli k závěru, že máme odlišné představy o personálním obsazení správy sociálního zabezpečení. Vážím si jeho rozhodnutí a děkuji mu za jeho práci zejména při přípravě důchodové reformy," uvedla v prohlášení ministryně.

Dočasným řízením bude zřejmě pověřen Vilém Kahoun, který úřad vedl před Poncarem. Podle serveru budou personální změny v resortu asi pokračovat.

Problematickou zakázku na nákup tiskáren vypsala Česká správa sociálního zabezpečení v polovině února, v květnu ji vyhrála společnost Janus a v říjnu ji definitivně povolil antimonopolní úřad, i když tendr v červenci nejprve pozastavil.

Správa chtěla přístroji vybavit 97 svých poboček. Jedna tiskárna by vyšla na 47 tisíc korun.

Poncar byl ve funkci od poloviny letošního září, předtím působil například ve funkci předsedy představenstva a generálního ředitele Allianz penzijního fondu.

Do čela správy sociálního zabezpečení ho jmenoval bývalý ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). Podle serveru to bylo na přání jeho náměstka Vladimíra Šišky, který je nyní obviněn z korupce.

Česká správa sociálního zabezpečení je největší finančně-správní institucí v Česku. Stará se o 8,5 milionu lidí. Přes 2,9 milionu z nich pobírá starobní, invalidní či pozůstalostní důchod. Celkem tak úřad vyplácí 3,5 milionu penzí a kolem 200 tisíc dávek z nemocenského pojištění.

Související