Nejvyšší kontrolní úřad možná přijde o 250 milionů korun, s nimiž počítá návrh státního rozpočtu na příští rok a které jsou určeny na pořízení jeho nového sídla.

Poslanci ze sněmovního rozpočtového výboru, kteří se zabývají státním rozpočtem, mají na stole dva pozměňovací návrhy, které tuto částku buď celou přesouvají jinam, nebo ji snižují. Hlasovat o nich teprve budou.

Poslanec Radim Jirout (ODS) chce vyčleněnou čtvrtmiliardu přesunout zcela do vládní rozpočtové rezervy. Jeho stranický kolega a předseda výboru Pavel Suchánek ji chce snížit o 150 milionů korun. Suchánek návrh hájil například tím, že stát vlastní tolik budov, že je zbytečné kupovat novou.

S návrhem nesouhlasili přítomní opoziční poslanci, kteří jsou současně členy kontrolního výboru. Václav Votava (ČSSD) i Vojtěch Filip (KSČM) argumentovali například tím, že vládní dislokační komise úřadu nenabídla žádnou vhodnou budovu. Podle Filipa by tak poslanci dostali úřad do neřešitelné situace, protože NKÚ už vypsal soutěž na pořízení nové budovy a nyní se zabývá došlými nabídkami.

Předražený pronájem

Úřad sídlí v pronajatých prostorách v budově Tokovo v pražských Holešovicích. Poslanci z kontrolního výboru již několik let tento pronájem kritizují jako předražený. Od počátku nájmu v budově Tokovo v roce 2007 k letošnímu 30. červnu zaplatil NKÚ na nájemném 398 milionů korun.

Vládní dislokační komise nabídla úřadu budovy například v Jihlavě nebo Vyškově. Poslanci z kontrolního výboru při projednávání těchto informací nešetřili na adresu komise kritickými slovy.

Související