Náměstek nejvyššího žalobce Pavla Zemana Stanislav Mečl končí ve své funkci. Na úřadě bude dál fungovat jako běžný žalobce.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) Mečla odvolal na žádost samotného Zemana. Ten později v České televizi řekl, že v poslední době s Mečlem hůře komunikoval. Podotkl přitom, že už mu také přestal důvěřovat. "Má důvěra v doktora Mečla byla oslabena," řekl Zeman.

Neupřesnil přitom, co konkrétně za Mečlovým odvoláním stojí. Zeman zároveň zdůraznil, že by nebylo fér jeho bývalého blízkého spolupracovníka jakkoliv dehonestovat. "Pro státní zastupitelství pracoval velmi dobře," dodal Zeman.

Mluvčí Nejvyššího státní zastupitelství Helena Markusová pro IHNED.cz podotkla, že "pan Zeman chce, aby lidé kolem něj na základě komunikace a důvěry tvořili tým".

"Některá jednání doktora Mečla v posledních měsících oslabila pozici Nejvyššího státního zastupitelství, proto se rozhodl s ním ukončit spolupráci. Nicméně pan Mečl vykonal hodně dobrých věcí a zůstává nadále na zastupitelství," řekla Markusová.

 

Zemanův krok je překvapením. Mečl v minulosti patřil k jeho oporám. Zviditelnil se především vloni na podzim, kdy dočasně vedl Vrchní státní zastupitelství v Praze po odvolaném Vlastimilu Rampulovi. S ním se později dostal do sporu. Mimo jiné i proto, že Rampula se krátce na úřad vrátil a Mečl musel ustoupit.

Rampula poté rozčeřil stojaté vody justice tím, že zveřejnil videozáznam z noční tajné akce. Okomentoval ho tak, že Mečl porušil zákon a pustil cizí osoby do kanceláře Rampulova náměstka Libora Grygárka.

Později se ukázalo, že šlo o policejní vyšetřovatele, kteří měli v místnosti hledat materiály ke kauze údajně zkorumpovaného nákupu armádních obrněnců Pandur.

Související