Pražský vrchní soud potvrdil Aleši Trpišovskému dvouletý trest vězení podmíněně odložený na čtyři roky za agresivní jízdu na dálnici D1. Zakázal mu také na sedm let řídit.

Stejný trest mu v červnu vyměřil středočeský krajský soud, Trpišovský i státní zástupce se ale odvolali.

Středeční verdikt je pravomocný, obhájce Trpišovského Michal Pacovský však zvažuje, zda nepodá dovolání k Nevyššímu soudu.

Podle prvoinstančního soudu chtěl Trpišovský úmyslně vytrestat pomalejší řidiče, kteří ho brzdili v rychlé jízdě.

Trpišovský ale ve středu u soudu jakýkoli úmysl někoho "vybrzdit" stejně jako v minulosti popřel a žádal zproštění obžaloby. "Nebudu tady říkat lítostivá slova. Tohle všechno mi zničilo život. Neudělal jsem to, z čeho jsem obviněn," řekl.

V prosinci 2010 měl čtyřiačtyřicetiletý podnikatel na 13. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno předjet vysokou rychlostí auto zprava, zařadit se před něj a prudce zabrzdit, tvrdí obžaloba.

O něco později pak na 30. kilometru provedl Trpišovský stejný manévr. Auto za ním ale nestačilo zastavit a havarovalo.

Vzhledem k tomu, že se nikdo nezranil, zmírnil soud právní kvalifikaci.

Původně hrozilo Trpišovskému za pokus o těžké ublížení na zdraví až 12 let, nakonec byl ale potrestán za pokus o přečin ublížení na zdraví, kde hrozí maximálně tři roky vězení.

Předseda trestního senátu Jiří Lněnička to odůvodnil tím, že jednání Trpišovského nebylo zdaleka tak škodlivé a nebezpečné jako obdobný případ Luboše Laciny, který byl odsouzen k pěti letům vězení za vytlačení pomalejšího auta mimo dálnici D1.

"U Trpišovského nedošlo k bočnímu vytlačování ve velké rychlosti, ale pouze k tzv. vybržďování, tedy snaze k náhlému omezení rychlosti," řekl soudce. Ke kolizi mohlo podle něj dojít i tak, vyloučil však možnost způsobení těžké újmy na zdraví cestujícím ve voze.

S tím ovšem nesouhlasí státní zástupce Zdeněk Topinka. Ten stejně jako advokát Trpišovského zvažuje podání dovolání.

"Jednání Trpišovského považuji za obdobné jako jednání Laciny, který se také dopustil úmyslného činu. Následky tady mohly být velmi vážné," upozornil Topinka. Pro Trpišovského požadoval pětiletý trest vězení a desetiletý zákaz řízení.

Podle znalce totiž mohlo dvouměsíční dítě, které bylo v při kolizi v autě, utrpět vážná zranění, dodal žalobce.

Věrohodné výpovědi

Soudce Jiří Lněnička doplnil, že soud uvěřil svědkům, kteří o úmyslném agresivním způsobu jízdy Aleše Trpišovského vypovídali. Nebyl zjištěn žádný důkaz o jejich nevěrohodnosti.

"Výpovědi svědků navíc odpovídají záznamům z GPS, kdy rychlost vozidla byla pouhých 15 kilometrů a potom zase 184 kilometrů v hodině," dodal Lněnička.

Související