Jméno nového ministra obrany, který nahradí odstupujícího Alexandra Vondru (ODS), ještě známo není, prezident Václav Klaus už se ale začal vymezovat proti vicepremiérce Karolíně Peake (LIDEM), o níž se v souvislosti s armádou mluví.

"Nedokážu si představit, že se paní Peake stane přes noc odbornicí na armádu a vojáci, statní mužové, přijmou takovou dívenku," řekl Klaus na pátečním setkání s podnikateli a manažery pořádaném týdeníkem Euro.

"Výměna ministra je obecně nešťastným krokem, selháním, a proto to překotné vyměňování ministrů nesvědčí o ničem dobrém a každý ví, že pochopit elementární fungování ministerstva trvá nějaký čas," řekl také prezident.

Peake na jeho slova po jednání K9 reagovala s úsměvem. "Pokusím se v osobním rozhovoru pana prezidenta přesvědčit, že nejsem křehká dívenka."

Páteční ranní jednání koalice se týkalo obsazení nejen ministerstva obrany, ale také resortu dopravy, který uvolnil ministr Pavel Dobeš (LIDEM). Navzdory tomu, že premiér už minulý týden tvrdil, že má představu o nástupcích a oznámí ji do konce týdne, zatím o jménech rozhodnuto nebylo.

Koaliční lídři se ale shodli, že vytvoří komisi, která bude od úterka pracovat na nové koaliční smlouvě vládnoucích stran - ODS, TOP 09 a LIDEM. Výsledkem bude také možná sloučení některých ministerstev.

Občanští demokraté s LIDEM navrhují sloučení především resortu průmyslu a obchodu a resort dopravy.

TOP 09 ale odmítá, aby stejný osud postihl i ministerstvo životního prostředí a ministerstvo zemědělství.

"Na něco takového nepřistoupíme, protože tato ministerstva jsou vůči sobě regulátorem i regulovaným, " poznamenal šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Předseda TOP 09 a prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg takové sloučení přirovnal k tomu, kdyby se "majitel pohřebního ústavu stal zároveň šéfem nemocnice".

Jak se k situaci postaví obě další koaliční strany, se uvidí. Například šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura prý názor TOP 09 akceptuje, podotkl ale, že situace tak funguje například v Rakousku.

Vicepremiérka Peake chce být ministryní obrany. Nečasovi to přijde logické - čtěte ZDE

Peake navíc chce, aby i po případném sloučení ministerstev a jejím odchodu na obranu měla její strana ve vládě tři lidi. Kromě ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského a jí si chce LIDEM ponechat i pozici šéfa Legislativní rady státu.