Krkonoše

Otevřeno hlásí Černá hora, kde na sjezdovkách Anděl a Černohorská leží až 50 centimetrů technického sněhu. V pátek tu lyžaři za den lyžování zaplatí 300 korun, děti 200 korun.

O víkendu se zřejmě poprvé projedou lyžaři i v Peci pod Sněžkou. "Na sobotu rozšíříme sjezdovky o dojezd k dolní stanici kabinkové lanovky, na sobotu předpokládáme zahájení sezony v Peci pod Sněžkou, kde bude v provozu lyžařský vlek Javor se sjezdovou tratí," uvedl Petr Hynek ze SkiResortu Černá hora - Pec.

V pátek bude zahájen provoz ve Špindlerově Mlýně na malém hanku ve Svatém Petru a Horních Mísečkách. Dospělí zájemci za lyžování ve "Špindlu" zaplatí 250 korun. 

Firma z Kypru koupila Labskou boudu za 23 milionů. A hned ji propojila s Luční boudou - čtěte ZDE

Končí stará lanovka na Sněžku. Rok a půl se turisté dostanou na Sněžku jen pěšky - čtěte ZDE

Sjezdovky v Herlíkovicích se lyžařům otevřou až příští týden. "Upřednostňujeme kvalitní přípravu, aby měly všechny sjezdovky dobrý základ a vydržely i v případě oblevy,“ uvedl Daniel Svrček, ředitel společnosti Snowhill, která areál spravuje.

Podobně počkají i provozovatelé v Harrachově nebo v Rokytnici nad Jizerou.

Orlické hory

V sousedních Orlických horách začne v pátek zimní sezóna v Říčkách, kde bude otevřená 1,2 kilometru červená sjezdovka. V sobotu se k ní přidá i modrá sjezdovka Loučky. Do 16. prosince se tu jezdí za nejnižší sazbu, to je 420 korun za dospělého na den lyžování.

Dnes v HN: Na běžkách po Česku aneb 10 nejzajímavějších tras pro náročné i začátečníky - čtěte ZDE

V Deštném se v pátek rozjede lanová dráha a otevře červená sjezdovka. "Zasněžování sjezdových tratí zdárně pokračuje. Část zařízení budeme přesouvat na modrou sjezdovku, kde jsme prozatím zasněžovali pouze spodní část," uvedli vlekaři na svém webu.

Jizerské hory

Od pátku můžete zalyžovat v Rejdicích - v provozu jsou sjezdovky Morávka a Panorama, celkem asi 1,4 kilometru tratí. Jezdit se bude za ceny vedlejší sezóny. Za jednodenní jízdenku zaplatí dítě do 140 centimetrů 270 korun a dospělý 380 Kč. 

Pět důvodů, proč běžet Jizerskou padesátku podle Petra Honzejka - čtěte ZDE 

Dobrodružství na Liberecku: Pan Moudrý, Král z Andělky a zakopaný chcíplý pes - čtěte ZDE

Jednu sjezdovku v pátek otevře i Ještěd. Zde se tradičně začíná večerním lyžováním na 400 metrů dlouhé F10, kde aktuálně leží asi 60 centimetrů sněhu. Na F10 se bude jezdit za snížené o víkendu v denním i ve večerním provozu. Za den lyžování tu zaplatíte 300 korun za dospělého a 100 korun za dítě.

O víkendu budou moci sjezdaři vyrazit také na Severák v Jizerských horách a do Desné na Černou Říčku. Tam v sobotu za 10 jízd zaplatí lyžař jen 50 korun.

Šumava

Dobré podmínky pro letošní první lyžování budou zejména na Železnorudsku, kde by měly o víkendu jet vleky zřejmě ve třech areálech.

V největším zimním areálu Plzeňského kraje, středisku Ski&Bike Špičák se vleky a lanovka poprvé rozjely v pátek ráno. Leží tu v průměru 50 centimetrů přírodního a technického sněhu. Otevřen bude celý areál včetně nejprudší sjezdovky v Česk Šance a areálu pro děti pod hotelem Sirotek. Mimo provoz bude sjezdovka číslo 1 - Turistická, kde se intenzivně vyrábí technický sníh. Denní jízdenka tu teď stojí 420 korun. 

VIDEO: Národní park Šumava má první vrtulník. Na baterky s kamerou - čtěte ZDE 

Na kladině mezi šumavskými velikány. Projděte se po nové stezce na Lipně - čtěte ZDE

Kromě Špičáku slibují podle informací železnorudského infocentra od pátku první lyžování také areály Nad Nádražím a Weissova louka, které mají kolem 30 centimetrů sněhu a zahájí sezonu večerním provozem.

Na Přimdě v Českém lese sezonu zahájili minulý víkend, na sjezdovku tu nasněžilo 30 centimetrů přírodního sněhu.

Krušné hory

Zahájení sezony tu plánují areály Klínovec, areál Boží Dar - Neklid i Bublava.

Největší areál v Krušných horách Klínovec spustí vleky v pátek. "Skiareál Klínovec spouští dvě lanovky, a to lanovku Dámskou a CineStar Express na sjezdovkách Dámská a Pařezovka," uvedl Adam Svačina ze skiareálu s tím, že na jízdné platí tento víkend třicetiprocentní sleva.

Od soboty se začne lyžovat na Božím Daru -  v provozu tu budou tři vleky za symbolickou cenu, celodenní permanentka bude prodávána dokonce se čtyřicetiprocentní slevou, tedy za 276 Kč.

Níže položený areál Bublava v sobotu zahájí sezonu na lanovce a Malém a Středním Bleibergu.

Krušné hory se mohou objevit na seznamu UNESCO. Přihlásí je Němci a Češi - čtěte ZDE

Před 20 lety byly plné škodlivin, dnes jsou Krušné a Jizerské hory nejčistší v republice - čtěte ZDE

Lyžovat se bude i v Ústeckém kraji, na svazích leží od 30 do 50 centimetrů přírodního sněhu a většinou i další technický. Nejdříve se začne lyžovat na Jedlové na Děčínsku, vleky se tam rozjedou už v pátek ve 14:00. Už minulou sobotu tam sníh testovalo asi 200 nadšenců.

Lyžovat by se mělo začít také v areálu Alšovka - Měděnec na Chomutovsku, kde o víkendu pojedou oba vleky.

Na Bouřňáku u Teplic se vleky rozjedou v sobotu. "V provozu budou sjezdovky Hrobská a Údolíčko. Jezdíme za dětské jízdné," láká návštěvníky ředitel SportCentra Bouřňák Tomáš Tvrdík. Dětská celodenní jízdenka vyjde na 200 korun.

Za dětské jízdné se bude lyžovat také v Zadní Telnici na Ústecku, celodenní dětská jízdenka vyjde na 250 korun. Od soboty pojedou všechny vleky kromě sjezdovky Slalomák, informovali provozovatelé areálu na Facebooku. Na svazích je asi 50 centimetrů přírodního sněhu a další umělý.

Související