Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vydal zprávu, podle níž by si měli dávat řidiči na cestách pozor a vyrazit by měli se zimní výbavu, na horách se sněhovými řetězy. Opatrně se mají pohybovat i chodci. Varování je podle meteorologů hlavně před silným sněžením. V některých krajích Čech se mohou tvořit i zimní jazyky.

Sněžení přijde do Čech dnes odpoledne od západu, postupně zasáhne i Moravu a Slezsko a potrvá až do pondělního rána. "V severní polovině Čech a na Českomoravské vrchovině napadne do pondělního rána i v polohách pod 600 metrů nad mořem tři až deset centimetrů nového sněhu," uvedli meteorologové.

V jihozápadní části Čech zesílí vítr, takže ve vyšších polohách Karlovarského kraje hrozí od dnešních 13:00 do pondělního odpoledne, že se budou tvořit závěje a sněhové jazyky. Sněhové jazyky se budou až do pondělního dopoledne tvořit i v Plzeňském, Jihočeském a Libereckém kraji.

V pondělí kolem 17:00 zřejmě začnou namrzat vozovky a chodníky. S výjimkou Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje náledí postihne většinu území včetně Prahy až do úterního dopoledne.

Lidé by podle ČHMÚ měli být při cestách opatrní, nepodceňovat zimní výbavu aut a na horách sledovat informace Horské služby a dodržovat její pokyny. "S ohledem na tvorbu náledí by lidé měli v pondělí večer a v noci na úterý omezit vycházení ven, v případě pohybu venku chodit velmi opatrně," upozornili meteorologové.

 

Dodali, že ve středu se při nárazovém severozápadním větru začnou opět tvořit sněhové jazyky na Českomoravské vrchovině, takže výstrahu budou postupně upřesňovat.

Související