U příležitosti mezinárodního dne lidských práv a svobod vychází v pondělí 10. prosince v Hospodářských novinách speciální příloha zaměřená na lidská práva. Ty byly jedním z hlavních témat bývalého prezidenta Václava Havla.

Před šesti lety se Havel stal na jeden den šéfredaktorem Hospodářských novin a celé vydání tehdy zasvětil svobodě slova. K blížícímu se prvnímu výročí úmrtí prezidenta a k mezinárodnímu dni lidských práv se HN ve spolupráci s Amnesty International rozhodly vydat speciální vydání věnované lidským právům a Václavu Havlovi.

Titulní stranu zdobí nová grafika Petra Síse, kterou jsme nazvali "Tlukot svobody". Petr Sís je zároveň autorem grafiky pro titulní stranu Hospodářských novin, které vyšly v loňském prosinci, v den pohřbu Václava Havla, a která se stala podkladem pro vznik tapiserie odhalené v neděli na pražském letišti.

Při příležitosti slavnostního odhalení tapiserie vyšla i limitovaná verze anglického vydání novin pojmenovaná "The Heartbeat of Freedom".

Na pražském letišti byla odhalena tapiserie na počest Václava Havla - čtěte ZDE

No obsahu novin se podíleli Madeleine Albrightová; egyptský spisovatel a bojovník za lidská práva Karim Alráwí; dalajlama; íránská aktivistka Ladan Borúmandová, jejíž otec Abdorráhmán Borúmand byl v roce 1991 zavražděn kvůli svým lidskoprávním aktivitám; bývalá irská prezidentka a vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová; Leonid Volkov a Fjodor Krašennikov, kteří jsou autory ruských virtuálních voleb Oblačná demokracie, ve kterých poprvé nevyhrálo Putinovo Jednotné Rusko; zakladatel projektu Art for Amnesty a autor nápadu výroby tapiserie na Letišti Václava Havla Bill Shipsey a redaktor HN Marek Hudema, který působil jako volební pozorovatel EU v Sieře Leone.

Bono, Yoko Ono i Sting zaplatili gobelín pro Havla. Ozdobí pražské letiště - čtěte ZDE

V novinách dále najdete rozhovory s Yoko Ono; marockým internetovým manažerem Tarikem Nesh-Nashem, jehož webové projekty Reforme.ma a Juriste.ma pomohly změnit marockou ústavu po událostech z Arabského jara; kubánským disidentem a zakladatelem nezávislé tiskové agentury Hablamos Press Roberto de Jesúsem Guerrou; manželkou zpěváka U2 Bona Voxe Ali Hewson, která řídí jeho lidskoprávní aktivity a v Africe založila firmu Edun propagující fair-trade obchod a rozhovor se syrskou bloggerkou a aktivistkou za lidská práva Rázan Ghazzáví, která odvážně píše pod svým vlastním jménem.

Související