Švýcarští vyšetřovatelé, kteří zkoumají podezřelou privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS, nyní Czech Coal), začali podle časopisu Týden prověřovat původ peněz, jimiž finančník Pavel Tykač zaplatil za svůj podíl v této těžební firmě.

Týden se odvolává na dva na sobě nezávislé dobře informované zdroje. Tykačův mluvčí Jan Chudomel Týdnu řekl, že o tomto vyšetřování nemá žádné informace.

"Zkoumají, jestli peníze od Tykače jsou taky čisté," řekl jeden ze zdrojů.

Tykač koupil poloviční podíl v Czech Coal od Petra Pudila a Vasila Bobely, podle tehdejších informací médií za ně dal deset miliard korun. Týden připomíná, že nákupem celou těžební skupinu ovládl, protože už předtím vlastnil půlku.

Švýcarská prokuratura loni podala kvůli podezření z machinací obžalobu na sedm bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana. Švýcarský trestní soud v Bellinzoně letos v dubnu žalobu vrátil k dopracování.

Podle švýcarských médií se případ týká zpronevěry, praní špinavých peněz, podvodu i uplácení politiků. Zjištěn prý byl i nevyjasněný převod peněz na nejmenovaného ministerského náměstka.

V České republice byli bývalí manažeři mosteckých dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus obviněni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku a z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999.

Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. Policie manažery podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS.

Policie šestici před nedávnem obstavila majetek, který mají v České republice, v hodnotě 800 milionů korun.