Téměř před rokem vytvořil Petr Sís pro Hospodářské noviny ilustraci, kterou vzdal čest právě zesnulému prezidentovi Václavu Havlovi.

Motiv hejna ptáků, kteří se ve tvaru člověka s jasně červeným srdcem vznášejí nad Prahou, zvolil jednoduše proto, že posledního dva a půl roku kreslil jen ptáky - pracoval na své knize Ptačí sněm. Jeho obraz měl úspěch, on ale pokládal celou věc za uzavřenou.

O několik měsíců později se ozval zakladatel Art for Amnesty International Bill Shipsey a inicioval vytvoření tapiserie, která z jeho předlohy vychází. Projekt podpořili i muzikanti Bono Vox a The Edge ze skupiny U2, Yoko Ono, Peter Gabriel a Sting.

Obří tapiserie z dílny francouzských tkalců od nedělního odpoledne visí v prostorách terminálu 2 na pražském Letišti Václava Havla. Přímo nad bezpečnostní kontrolou.

Petra Síse jsme pro krátký rozhovor odchytili ve chvíli, kdy své manželce představoval výtvarníka Davida Černého, který téměř před osmnácti lety během stipendia v New Yorku nafotil pro svou práci jejich syna.

"Potřeboval fotky miminka, tak přišel k nám domů a vyfotil našeho syna, který se jmenuje Matěj. A to je to miminko, které leze na Žižkovské věži a je i na Kampě," vysvětlil Sís.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.