Na většina silnice v Česku leží po nočním sněžení ujetý sníh. Silničáři proto nabádají k opatrnosti. Během dne navíc hrozí tvorba sněhových jazyků, večer pak meteorologové předvídají tvorbu náledí.

Na Liberecku byl přerušen provoz na železnici z Frýdlantu do Nového Města pod Smrkem. V několika okresech Plzeňského kraje se tvoří závěje, na Domažlicku mají problémy kamiony a dokonce tam zapadl autobus s cestujícími. Řidič bourali hlavně ve středních Čechách.

V Libereckém kraji napadlo od neděle až 15 centimetrů nového sněhu a stále sněží. "Hlavní tahy jsou většinou holé a mokré, místy se zbytky rozbředlého sněhu. Problémy nejsou zatím nikde hlášeny," sdělil Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje. Doporučuje jezdit se zvýšenou opatrností.

Podle informací z Českých drah se podařilo obnovit provoz na železniční trati z Frýdlantu do nového Města pod Smrkem, která byla ráno zavátá a dopravu tam musely zajišťovat autobusy. Situace se před polednem zklidnila také na silnicích. I silnice 10 na Harrachov je opět průjezdná a žádné vážné problémy podle policie hlášeny nejsou.

Počasí tento týden

Podle ČHMÚ bude v pondělí večer a v dalších dnech teplota vzduchu klesat, ve čtvrtek a v pátek mohou být noční minima až -15 stupňů.

"Proto očekáváme, že se bude v nadmořských výškách pod 400 metrů tvořit náledí a zmrazky," uvedl mluvčí ústavu Petr Dvořák.

Problémy zřejmě přijdou hlavně v sobotu, kdy se bude oteplovat a sněhové srážky se budou měnit na kapalné.

"Déšť pak bude na prochlazeném povrchu namrzat, což obvykle vede ke kolapsům v dopravě," dodal Dvořák.

Všechny silnice jsou nyní průjezdné a s opatrností sjízdné. Na většině území kraje stále sněží a teploty se pohybují od sedmi do čtyř stupňů pod bodem mrazu. Sněžit má po celý den. V horských oblastech a na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva nového sněhu. Bez zimní výbavy by tam motoristé neměli vyjíždět.

Silnice v Plzeňském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na dálnici D5 a vozovkách 1. třídy leží zbytky sněhu, na silnicích nižších tříd je jeho ujetá a posypaná vrstva. Hlavně na Tachovsku se kvůli silnému větru tvoří sněhové jazyky a závěje. Na Domažlicku mají problémy kamiony, žádná těžká nehoda se v regionu zatím nestala.

"Situace v regionu je podobná situaci všude okolo nás, snažíme udržet vozovky sjízdné, což v našich podmínkách znamená, že tam kde se jezdí rychlostí 90 km za hodinu je potřeba jezdit 60 nebo 70 km za hodinu," uvedl Jiří Slapnička, dispečer Správy a údržby silnic Plzeňského kraje.

Podle krajské policejní mluvčí Hany Štefflové je v kraji nesjízdná jen silnice v úseku Poběžovice - Pařezov na Domažlicku.

"Je tam několik uvízlých aut a autobus, silnice je neprůjezdná," uvedla. Podle domažlické policejní mluvčí Dagmar Brožové sjel autobus v úseku Nový Kramolín a Postřekov na krajnici, když se míjel s protijedoucím vozem. Zastavil o příkop s jeho dveře nešli otevřít, zhruba po dvou hodinách ho vyprostila odtahová služba.

Řidiči musejí ve středních Čechách počítat místy s ujetou vrstvou sněhu, s potížemi se mohou potýkat hlavně na menších komunikacích. Po ránu sněžilo na Benešovsku a Příbramsku. Ujetá vrstva se vytvořila především na silnicích druhé a třetí třídy na Berounsku. Hlavní tahy a dálnice většinou pokrývají zbytky sněhu.

Nehoda byla po ránu hlášena například u Postupic na Benešovsku, kde sjelo nákladní auto do příkopu. Řidiči bourali také ve Slaném, Kladně, Roztokách u Prahy, u Bakova nad Jizerou na Mladoboleslavsku nebo v Chrášťanech u Prahy.

Počet nehod, u nichž zasahují záchranáři, podle mluvčí středočeské záchranné služby Terezy Janečkové nijak dramaticky nevrostl, protože se většina kolizí obešla bez vážnějších následků. "Šlo většinou o nehody bez zranění nebo takové, které si vyžádaly jen lehčí zranění," uvedla Janečková.

Na hlavních tazích Vysočiny leží vrstva rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na vedlejších silnicích je ujetá a místy nová vrstva sněhu krytá posypem. Všechny silnice jsou sjízdné, řidiči však musí jízdě věnovat maximální pozornost.

Sněhové přeháňky byly na Vysočině celou noc a pokračovaly i dopoledn. Silničáři jsou v terénu s veškerou technikou. "Po celou noc bylo venku 116 sypačů a 66 traktorů s radlicemi," uvedla Jiřina Wölzlová z krajského dispečinku Správy a údržby silnic. Kvůli počasí došlo k 18 dopravním nehodám, které si zatím vyžádaly dvě lehčí zranění.

V kraji by mělo být zataženo až oblačno, občas se sněžením, ojediněle budou i srážky smíšené. Nejvyšší denní teploty se mají pohybovat kolem nuly. Večer se místy bude tvořit náledí.

Zledovatělé silnice na jihu Čech

Vozovky první třídy v Jihočeském kraji jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na většině komunikací leží vrstva sněhu.

Se zvýšenou opatrností je sjízdný také úsek dálnice D3 u Tábora. Leží tam zbytky rozbředlého sněhu. Na silnicích nižších tříd na Českobudějovicku, Písecku a Táborsku zůstává zledovatělá nebo ujetá vrstva sněhu.

Podle meteorologů se mohou na některých místech tvořit sněhové jazyky. Ve večerních hodinách si musí řidiči dát pozor na možné ledovky.

Silnice v Karlovarském kraji jsou zasněžené. Po nedělním sněžení, kdy napadlo okolo deseti centimetrů, se sice oteplilo, ale nad ránem se sněhové přeháňky vrátily. Na silnici R6 zůstávají zbytky rozježděného sněhu, na silnicích nižších tříd se většinou jezdí po vrstvě sněhu nebo v tající sněhové břečce.

"Silnice jsou zatím sjízdné, jen někde se místy doprava nakrátko zastaví. Situace je horší spíše v nižších polohách," popsal situaci vedoucí zimní údržby Josef Bulka. Silničáři mají od neděle v terénu veškerou techniku. Od rána došlo v regionu k několika nehodám. Dva kamiony se srazily na obchvatu Velké Hleďsebe, dvě nákladní auta bourala i u Vodné u Bečova. Dopravu tam řídí policisté.

Hlavní tahy jsou průjezdné bez problémů. Meteorologové ale varují před nárazovým větrem. Podle předpovědi by se na silnicích mohly objevovat sněhové jazyky, v noci na úterý i náledí.

Silnice na jižní Moravě jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy jsou po chemickém posypu holé a mokré. Na mnohých silnicích druhých a třetích tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

V Brně svedli silničáři celonoční boj se sněhovou nadílkou. Do terénu vyjelo všech 21 sypačů podniku Brněnské komunikace. I nadále cestáři doporučují řidičům opatrnou jízdu, a to především na vedlejších komunikacích, kde leží uježděná vrstva sněhu, a hrozí tam smyk.

Ve východních Čechách řidiči bourají

V Královéhradeckém kraji také na řadě silnic leží rozbředlý sníh. Souvislá vrstva leží na silnicích nižších tříd. Silné víkendové mrazy polevily, v noci bylo nejvýše kolem minus sedmi stupňů.

V kraji se ráno stalo několik dopravních nehod, které se však obešly bez zranění. Například v Červeném Kostelci na Náchodsku se srazila tří osobní auta. Ve Dvoře Králové nad Labem na nábřeží auto urazilo hydrant a voda začala vytékat na silnici.

V pondělí by mělo být v regionu skoro zataženo až oblačno s občasným sněžením. Teploty by se měly pohybovat kolem nuly, na horách kolem minus čtyř.

Na velké části Pardubického kraje sněží, nový sníh zůstává zvláště na menších silnicích. Opatrní by měli být řidiči zvláště v okolí Lanškrounu, Moravské Třebové, Hlinska, Žamberku, Poličky a Svitav. Na Hlinecku se místy tvoří sněhové jazyky.

Na silnicích v Ústeckém kraji leží většinou po chemickém ošetření rozbředlý sníh. V horských oblastech je pokrývá uježděná vrstva. Před sněhem na vozovce silničáři varují v horském úseku dálnice D8. V její části před hranicemi s Německem hustě sněží.

Ráno se tam ve směru do Německa srazila na 72. kilometru dvě osobní auta. Dálnice byla průjezdná jen levým pruhem. Ostatní silnice prvních i nižších tříd jsou s opatrností sjízdné, leží na nich většinou rozbředlá vrstva sněhu. V Krušných horách je sníh na silnicích uježděný. V oblasti národního parku České Švýcarsko na Děčínsku, kde silničáři nemohou silnice solit, na nich leží vrstva sněhu pokrytá posypem.

Teploty se v kraji pohybují mezi minus pěti a dvěma stupni, v nižší nadmořské výšce se srážky mohou měnit na smíšené. Meteorologové varují před večerním náledím.

Související