Firma CZ Loko má své dílny na výrobu lokomotiv rozesety po celém Česku. Všude ale narážejí na stejný problém: v každém kraji jí chybí desítky techniků, kteří by za pásem vystřídali dosluhující ročníky.

"Marně sháníme mladé elektromechaniky, svářeče nebo šikovné zámečníky. Je to problém, se kterým se potýkáme už léta, a bojím se, že kvůli stále horšímu demografickému vývoji za dva roky už vůbec nebude z čeho brát,“ upozorňuje Tomáš Brancuzský, ředitel oddělení lidských zdrojů v CZ Loko.

Problém s nedostatkem mladých lidí, kterým by se chtělo místo do manažerského křesla do montérek nebo kuchařských čepic, řeší Česko posledních deset let, avšak prozatím stále bez výsledku. Vláda teď přichází s uceleným plánem, jak zájem o řemeslné obory zvýšit.

Materiál, který HN získaly, obsahuje téměř dvacítku nových opatření, která by měla do lavic středních odborných škol a učilišť přitáhnout novou krev. Většinu opatření by ministerstvo školství ve spolupráci s kraji a dalšími resorty mělo promítnout do reality v příštích dvou až čtyřech letech.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.