Žalobkyně Jitka Rybenská rozhodně podá obžalobu na kontroverzního podnikatele Romana Janouška. Ten podle policie v březnu svým vozem v opilosti srazil ženu.

Janoušek bude stíhán za úmyslný trestný čin, hrozí mu od tří do deseti let vězení.

"Já zatím nevím, jestli se to bude překvalifikovávat, ale nedbalostní právní kvalifikace nepřichází v úvahu," prohlásila žalobkyně Rybenská. Podle ní se nyní řeší zejména kvalifikace trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, ze kterého je Janoušek také obviněn.

"Podle mého názoru se to skončit jinak než obžalobou nedá," uvedla. Jak dlouho bude vyšetřování ještě trvat, ale nedokázala odhadnout.

Policisté jí předložili v pátek znalecké posudky, které musí prostudovat. "Jen posudek z oboru dopravy má asi 90 stran, já se tím musím pročíst," podotkla žalobkyně. Poté bude rozhodovat, zda ještě není třeba doplnit dokazování.

Kromě posudku z oboru dopravy znalci zkoumali Janouškovu příčetnost, hodnotili také vážnost zranění ženy. Deník Právo dnes uvedl, že podle znalců je lobbista za své jednání plně trestně odpovědný, ženě způsobil těžkou újmu na zdraví, navíc ji prý mohl před svým autem vidět. Z toho vyplývá, že by se již kvalifikace jeho činu nemusela měnit.

 

Janoušek sraženou ženu odškodnil, což může mít vliv i na výměru případného trestu u soudu. Přesnou částku však obě strany úzkostlivě tají. Podle informací Blesku se jedná o 900 tisíc korun.

O Janouška se zajímá i protikorupční policie

Podnikatel podle policie při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozu, který jel před ním. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policie lobbistu dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu.

O Janouška se zajímá také protikorupční policie. Detektivové zkoumají jeho úlohu při prodeji pozemků dopravního podniku na pražské Palmovce a také to, zda nezasahoval do řízení o změnách územního plánu.

 

Související