Co se dnes děje:

- Schůze vlády. Na programu mimo jiné:

  •  fiskální výhled Česka
  •  informace o zákonu, které přijaly USA v rámci boje proti daňovým únikům, a o možnostech dalšího postupu Česka
  • koncepce podpory malých a středních podnikatelů na období let 2014 až 2020

- Ministerstvo financí vydá nové spořicí státní dluhopisy

- Jednání Rady České televize. Na programu mimo jiné návrh rozpočtu ČT na rok 2013 a příprava výroční zprávy o činnosti ČT v roce 2012

- Schůzka členů Organizace zemí vyvážejících ropu

- Fed na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru oznámí rozhodnutí k úrokovým sazbám a měnové politice

Návrat švarcsystému?

Obměněný kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) chce uvolnit podnikům ruce, aby nastartovaly českou ekonomiku. Plánuje například větší podporu nedostatkových profesí a konec stíhání za takzvaný švarcsystém. Slibuje také, že nezvýší firmám daně. S odkazem na návrh nové koaliční smlouvy to napsaly dnešní Hospodářské noviny (HN). (VÍCE ZDE)

Boom těžby ropy v USA

Těžba ropy ve Spojených státech vzroste v letošním roce nejrychlejším tempem v historii. Díky těžbě z břidlicových hornin se americká ropná produkce dostane příští rok na maximum za 20 let, předpověděl v úterý Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. (VÍCE ZDE)

Čína se stala patentovou velmocí

Čína v počtu podaných žádostí o patentová práva v loňském roce sebrala dlouhodobé prvenství Spojeným státům. Vynálezci a firmy v Číně podali 526.000 žádostí, což byla čtvrtina z celkového globálního počtu. Sdělila to v úterý Světová organizace na ochranu duševního vlastnictví (WIPO). Evropská unie v jejím žebříčku skončila až na pátém místě.

Italské "benzinky" ve stávce

Koupit pohonné hmoty na silnicích v Itálii bude v příštích dnech pro řidiče složité. Provozovatelé italských čerpacích stanic totiž v úterý večer zahajují dvoudenní stávku na protest proti chování ropných společností, které obviňují z nedodržování závazků vůči pumpařům.

Polské aerolinky žádají o státní pomoc

Polská letecká společnost LOT požádala o státní podporu, v jejíž první fázi chce získat 400 milionů zlotých (zhruba 2,5 miliardy korun). Oznámilo to dnes polské ministerstvo státního pokladu. Neupřesnilo však, jakou celkovou pomoc hodlají aerolinky od vlády požadovat.