Poslanci zajistili ve středu ve Sněmovně zvláštní pat: neodhlasovali si sice vyšší platy, tím ale zároveň zajistili, že od ledna není podle čeho vypočítat platy soudcům a státním zástupcům. Jejich finanční odměny totiž byly součástí hlasování o mzdách ústavních činitelů.

Vláda se tak ještě ve středu večer pokusí nalézt řešení. Podle ministra financí Miroslava Kalouska je cíl jasný: zvýšit platy soudců, kteří si na své gáže úspěšně stěžovali u Ústavního soudu, ale zároveň nepřidávat politikům.

"Musíme najít takové řešení, abychom vyhověli nálezu Ústavního soudu a přidáno dostali soudci, ale ne politici," řekl Kalousek serveru iDNES.cz.

Zákonodárci mají podle prezidenta soudcovské unie Tomáše Lichovníka čas do konce roku. Měli by přijmout novelu, která zajistí trojnásobek průměrné měsíční mzdy, jak to určil Ústavní soud, řekl Lichovník pro ČTK.

Lichovník dále uvedl, že nechce předjímat, jak se bude situace vyvíjet. "Vláda a poslanci mají do konce roku možnost situaci napravit tím, že přijmou novelu odpovídající nálezu Ústavního soudu, jinak nebude od 1. ledna žádná platová základna," řekl.

Vše začalo ve Sněmovně. Pokus zvýšit si plat při středečním hlasování nevyšel části poslanců, která nesouhlasí se zdaněním poslaneckých náhrad, tedy peněz, které zákonodárci dostávají navíc k platu. Jde například o cestovní či ubytovací náhrady.

Původně nedotknutelná paušální část platu, která nepodléhá žádnému zúčtování, byla zdaněna před dvěma lety. Poslanci tak počínaje rokem 2011 berou až o pětinu méně. I tak jim ale zůstalo více než 60 tisíc korun měsíčně. Teď se o změnu pokusil rozpočtový výbor, který navrhl zdanění zrušit.

Sněmovna ho ale odmítla. Zároveň tím ale smetla i související normu, která upravovala hlavně platy soudců a od nich odvozené platy státních zástupců.

"Nebude možné od 1. ledna 2013 určit platy obecným soudcům. Pak můžeme čekat žaloby," tvrdila ještě před hlasováním ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09).

Tejc: Soudci bez platů

Podle předsedy klubu ČSSD Jeronýma Tejce odmítnutí přímo znamená, že státní zástupci a soudci budou od nového roku bez platu.

Ministerstvo spravedlnosti tuto informací odmítá. "Platy budou vypočítávány a vypláceny ve stejné výši jako doposud," uvedla mluvčí Štěpánka Čechová.

Podle viceprezidentky soudcovské unie Daniely Zemanové je absurdní představa, že by soudci nedostávali za svou práci vůbec žádné peníze. "Na druhou stranu je pravda, že od Nového roku nastane jakési právní vakuum a podklady pro výpočet platů nejsou jasně stanoveny," připouští Zemanová.

Vláda původně předložila Sněmovně pět variant růstu platů všech ústavních činitelů. Poslanci nakonec rozhodovali o návrhu, podle kterého měl být koeficient pro výpočet platu soudců 2,75násobek průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Koeficient, jenž zrušil dříve Ústavní soud, byl 2,5.

Chybělo 5 hlasů

Pro přijetí novely zákona, která zvyšovala poslancům platy, hlasovalo 69 z nich, pro přijetí bylo potřeba nejméně 74 hlasů. Proti bylo 42.

"Nemám nic proti solidaritě ve společnosti, dokonce si myslím, že je to výborná věc, ale jen tak nějak nevím, proč bychom si solidaritu měli projevovat jen my a sami k sobě, tedy představitelé," obhajoval návrh poslanec Ladislav Šincl (ČSSD).

Velké změny v rozpočtu: Poslanci chtějí přesunout 10 miliard, podívejte se kam - čtěte ZDE

Dávkám pro nezaměstnané hrozí kolaps, ministerstvo zapomnělo zajistit sKarty - čtěte ZDE

"Náhrady, které jsou nezúčtovatelné, jsou součástí příjmu a měly by být zdaněny," tvrdila naopak Kateřina Klasnová (VV).

Přidal se k ní také předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek (ČSSD), podle kterého není ve zdanění náhrad nic populistického ve světle toho, že lidem klesají reálné příjmy a důchody. "Nemůžeme si jako poslanci dovolit jít jinou cestou," podotkl. Proti zrušení daní z paušálních náhrad se postavil už dříve i Kalousek.