Ledovka v sobotu ve velké části České republiky od rána způsobila stovky automobilových havárií a poranění, která lidé utrpěli po pádu na kluzkých chodnících. K nejpostiženějším patřily střední Čechy a Praha, řada autobusů na Kladensku a v okolí metropole nedojela k cestujícím. Na Moravě a ve Slezsku na rozdíl od většiny Čech počasí zatím problémy nedělalo.

Dopoledne meteorologové varování před ledovkou zmírnili, v Libereckém kraji na východě Čech ani na většině území Moravy a Slezska nehrozí. Nově ale hydrometeorologický ústav varuje před tvorbou náledí v noci na neděli.

Řidičům i chodcům v sobotu ledovka komplikovala život od brzkého rána. V Praze záchranáři do jedné hodiny odpoledne ošetřili už osmdesát případů poranění po pádu na chodníku, což je stejné množství jako za poslední dva týdny. Ohroženi jsou hlavně senioři. "Navíc stav chodníků, které nejsou odhrnuté, k zlepšení situace vůbec nepomáhá," řekla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Plné ruce práce mají i pražští policisté. Jejich mluvčí upozornila na to, že vzhledem k množství nehod nestíhají být u havárií tak rychle jako jindy.

Na Kladensku dostali řidiči autobusů pokyn jezdit jen po hlavních tazích a nepřeceňovat síly. "Od rána jsme nejezdili celou část severního okresu Praha-západ, to znamená Roztoky, Okoř, Tursko a tak dále. Před hodinou se nám tam podařilo rozjet první autobusy, a to ještě jenom po úsecích hlavních silnic," řekl půl hodiny před polednem ředitel dopravní společnosti ČSAD MHD Kladno Ludomír Landa. Stejná situace je podle něj ve směru na Křivoklátsko, na silnicích z Kladenska na Rakovnicko sjízdnost končí na úrovni Unhoště a Braškova. "Dál směrem na Křivoklátsko to nejede," uvedl ředitel.

Ledovka si vzala i dva lidské životy

Většina havárií končí jen "pomačkanými plechy", počasí se ale podle policie asi podepsalo už na dvou dnešních tragických nehodách. Při nárazu auta do stromu zemřel ráno sedmatřicetiletý muž na silnici u Majdaleny na Jindřichohradecku a při dopravní nehodě v Mostě zemřel třiačtyřicetiletý muž. "Řidič pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost vozu stavu a povaze vozovky a na namrzlé silnici narazil do sloupu tramvajového vedení. Na místě zemřel," uvedla ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Ledovka na chodnících a silnicích v sobotu způsobila výrazný nárůst počtu úrazů chodců i v Jihočeském kraji. Lidé si nejčastěji při podklouznutí zlomí kotník, předloktí nebo si poraní hlavu, řekla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková. Traumatologické oddělení českobudějovické nemocnice podle ní kvůli velkému příjmu pacientů posílilo službu.

V Plzeňském kraji byla situace nejhorší v příhraničních oblastech - hlavně na Domažlicku, Klatovsku a zejména na Tachovsku. Silničářům se s největším nasazením dařilo udržet sjízdné silnice především první třídy a exponované silnice druhé třídy, na zbytku cest se tvoří náledí.

Na Liberecku bylo nehod minimálně

Počasí komplikuje od noci provoz rovněž na silnicích Ústeckého kraje. Za noc a dopoledne se stalo přes deset dopravních nehod, většina se obešla bez zranění. Podle silničářů se situace mírně zlepšuje, řidiči by však stále měli jezdit velice obezřetně. V Libereckém kraji mrznoucí déšť a ledovka dopoledne velké problémy nezpůsobily. Nehod tam bylo minimálně. V Pardubickém kraji hrozily na silnicích sněhové jazyky.

Ledovka vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy dopadají na zemský povrch kapičky přechlazené vody anebo kapičky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Taková voda při dopadu okamžitě zmrzne a vytváří se ledovka, která bývá na rozdíl od náledí čirá a především bývá mnohdy naprosto hladká. Oproti náledí vzniká ledovka nejen na cestách, ale i na větvích a podobně.