Meteorologové opět varují před zrádným zimním počasím. Od nedělní osmé hodiny večerní do úterní desáté hodiny dopoledne platí výstraha před náledím. 

Při mrznoucím dešti se může ojediněle tvořit opět ledovka.

"Vzhledem k prochlazeným povrchům se v nočních a ranních hodinách bude při přechodně zmenšené oblačnosti tvořit náledí, a to jak v noci na pondělí, tak i na úterý," uvedli meteorologové.

Jaké bude počasí

Neděle

Zataženo až oblačno, zpočátku na většině území, postupně místy občasný déšť nebo přeháňky, nad 900 m srážky smíšené nebo sněhové. Ojediněle mrznoucí
srážky.
Nejvyšší teploty 2 až 6 °C, v 1000 m na horách kolem 1 °C. Mírný jihozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Pondělí

Oblačno až zataženo, místy občasný déšť nebo déšť se sněhem, v polohách nad 700 m srážky sněhové. Ojediněle mrznoucí srážky. Ojediněle mlhy.
Nejnižší teploty +2 až -2 °C. Mírný jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Úterý

Zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť, nad 700 m srážky smíšené nebo sněhové. Zpočátku ojediněle mrznoucí srážky. Ráno ojediněle mlhy.
Nejvyšší teploty 0 až 4 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C. Mírný jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Po všechny dny se bude ojediněle tvořit ledovka.

Ledovka, která je relativně nebezpečnější než náledí, vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy dopadají na zemský povrch kapičky přechlazené vody anebo kapičky dopadají na povrch o teplotě pod nulou.

Taková voda při dopadu okamžitě zmrzne a vytváří se právě ledovka, která bývá na rozdíl od náledí čirá a především bývá mnohdy naprosto hladká. Oproti náledí vzniká ledovka nejen na cestách, ale i na větvích a podobně.

Vzrostl počet nehod i zraněných

V sobotu pokryla ledovka velkou část republiky. Záchranáři ošetřili mnohonásobně víc lidí zraněných po pádu na chodníku než obvykle a prudce vzrostl i počet automobilových nehod.

K nejpostiženějším patřily střední Čechy a Praha, řada autobusů na Kladensku a v okolí hlavního města nedojela k cestujícím.

 V neděli se situace zlepšila, například dopravu na D5 ale komplikovala hromadná nehoda. "Na 96. kilometru ve směru na Rozvadov postupně havarovalo devět aut, dva lidé byli zranění. V místě nejdříve havaroval kamion. Na zledovatělém povrchu řidič asi nezvládl řízení a částečně sjel mimo dálnici," uvedla policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Na Moravě a ve Slezsku na rozdíl od většiny Čech počasí v sobotu problémy nedělalo.

 

Související