Sněmovní sociální výbor podpořil novelu, která umožňuje nezaměstnaným a příjemcům dávek pěstounské péče pobírat příspěvky "postaru". Tedy převodem na účet nebo v hotovosti, nikoliv jen prostřednictvím sKarty.

Poslanci by měli předlohu schválit podle usnesení výboru do dnešních 18 hodin, zrychleně ve stavu legislativní nouze. Novela, která reaguje na nedostatky dříve schválených zákonů, by měla platit od ledna.

Původní zákony přitom nepředpokládaly, že by nezaměstnaní a příjemci dávek pěstounské péče ještě sKarty neměli.

Do norem o zaměstnanosti a o sociálně-právní ochraně dětí se proto nyní dostanou přechodná ustanovení, podle nichž se do konce příštího roku budou moci dávky vyplácet ještě postaru. Konkrétně do dne vydání sKarty.

O ročním časovém ohraničení pochybovali při jednání výboru někteří koaliční poslanci.

"Může se nám stát, že během roku uvidíme, že nemůžeme všechny karty vydat," uvedla například Lenka Kohoutová (ODS). Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) ale poslance ujišťovala o tom, že do konce roku by měla být situace ohledně sKaret stabilizovaná.

Celý projekt karet zpochybňuje opozice. Roman Sklenák (ČSSD) řekl, že projekt není přínosný, a poukazoval na připomínky Úřadu pro ochranu osobních údajů a na právní stanovisko ČSSD, podle kterého smlouva s Českou pojišťovnou na sKarty nemá oporu v zákonech a je neplatná.

Karta sociálních systémů vyvolala debaty i v koalici. Müllerová připomněla, že ministerstvo připraví už v lednu rozsáhlejší změny zákonů, bude je konzultovat s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Hodlá prý vypořádat i připomínky ochránců soukromí.

Nynější předlohu musí po sněmovně schválit také horní komora a podepsat prezident. Senát by ji mohl projednávat po Vánocích.

 

Související