Podnikatel Roman Janoušek, který podle policie srazil svým autem v opilosti ženu, bude možná stíhán za těžké ublížení na zdraví s přísnější právní kvalifikací než dosud. Možná i za pokus o vraždu.

Janouškovo jednání je totiž podle názoru státní zástupkyně z Prahy 4 Jitky Rybenské možné posoudit přísněji než jako těžké ublížení na zdraví se sazbou od tří do deseti let.

Případ proto předala nadřízeným žalobcům, kteří by byli k dozoru v takovém případě příslušní.

"Já jsem obsah dozorového spisu spolu s kopií vyšetřovacího spisu postoupila z důvodu věcné příslušnosti, neboť jsem usoudila, že by mohlo jít o těžší trestný čin nebo o těžší kvalifikaci než dosud, a k dozoru v takové věci nejsem, s ohledem na výšku trestní sazby, příslušná," uvedla žalobkyně.

S jakým konkrétním návrhem spis nadřízeným státním zástupcům předložila, však odmítla upřesnit.

Z trestního zákoníku ale vyplývá, že může jít pouze o těžké ublížení na zdraví ve druhém odstavci, kde hrozí od pěti do dvanácti let vězení, nebo o pokus o vraždu, kde se trestní sazba pohybuje od deseti do osmnácti let.

"Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 nám tuto věc v pátek postoupilo s tím, že podle jejich právního názoru by zde připadala taková právní kvalifikace trestního jednání, která by znamenala dozor Městského státního zastupitelství v Praze," řekla mluvčí pražských městských žalobců Štěpánka Zenklová.

Pokud bude mít její úřad odlišný právní názor, rozhodovalo by podle Zenklové Vrchní státní zastupitelství v Praze.

2,2 promile za volantem

Janoušek je nyní stíhán za úmyslné těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Podle policie v březnu při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozu, který jel před ním.

Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policie lobbistu dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu.

Tajné odškodné

Janoušek sraženou ženu odškodnil, což může mít vliv i na výměru případného trestu u soudu. Přesnou částku však obě strany úzkostlivě tají. Podle dřívějších informací se jedná o trojnásobek bodového ohodnocení zranění, které vyčíslili lékaři.

O Janouška se zajímá také protikorupční policie. Detektivové zkoumají jeho úlohu při prodeji pozemků dopravního podniku na pražské Palmovce a také to, zda nezasahoval do řízení o změnách územního plánu.

Související