Poslanecká sněmovna schválila vládní daňový balíček. Pro bylo 102 poslanců, proti 88.

O nových daních hlasovali poslanci už potřetí, daňový balíček vrátil zpátky vládě Senát. Později odpoledne pak Sněmovna schválila také státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek rozpočtu má proti letošku klesnout na rovných 100 miliard korun.

Středu ve Sněmovně sledujeme on-line ZDE


Co bylo schváleno

Daňový balíček - Má snížit deficity státního rozpočtu. Premiér Nečas jej předložil sněmovně už dvakrát a dvakrát jej do Sněmovny vrátil Senát.

Státní rozpočet - Třetí verze státního rozpočtu míří do třetího čtení. Stojí ale na dosud neschválených zákonech - na protischodkovém balíčku a na zákonu o státním podniku. Pokud se nepodaří vládní koalici ve sněmovně schválit protischodkový balíček, který má rozpočtu přinést zhruba 16 miliard korun, dojde zřejmě na rozpočtové provizorium.

Zákon o státním podniku - Zákon umožňuje vytahovat zisky ze státních podniků, jako například Lesů ČR nebo Budvaru. Jen v příštím roce si od něj vláda slibuje do státního rozpočtu 6 miliard korun.

Technická novela o DPH - má bojovat proti daňovým únikům. Zavádí institut nespolehlivého plátce, povinnost odevzdávat daňové přiznání elektronicky a snižuje limit pro registraci k dani z milionu korun na 750 tisíc korun.

Zákon o přestupcích - úřady budou moci ukládat až tříměsíční zákaz pobytu za vybrané opakované přestupky. Sněmovna tak přehlasovala veto prezidenta Václava Klause.

Horní zákon - opět přehlasováno Klausovo veto, zákon zruší možnost státu vyvlastnit nemovitosti kvůli těžbě nerostných surovin, zejména uhlí.


Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
19.12.2012 20:23 | Sněmovna dojednala

Dnešní klíčové jednání Poslanecké sněmovny skončilo a s ním i naše on-line zpravodajství. Děkujeme Vám za pozornost.

19.12.2012 19:59 | Kalousek o rozpočtu

Podle ministra financí Kalouska umožní rozpočtová strategie, aby Česko zůstalo suverénní na kapitálových trzích. "Ne všechny země v Evropě dnes mohou říct, že nejsou rukojmím finančních skupin. My jsme skutečně suverénní. My nemusíme nikoho prosit, o nás se musí ucházet," řekl Kalousek.

19.12.2012 19:53 | Poslanci odebrali peníze na sídlo NKÚ, úřad je prý ale může mít

Poslanci dnes při schvalování změn ve státním rozpočtu odebrali peníze, se kterými počítal pro pořízení nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu. Šlo o čtvrt miliardy korun a poslanci je přesunuli na podporu pobídek pro filmové producenty. Ministr financí Miroslav Kalousek dnes ale řekl, že pokud se vhodná budova za výhodných podmínek najde, vláda pro ni najde i peníze.

19.12.2012 19:27 | 100 hlasů pro rozpočet

Rozpočet podpořila rovná stovka poslanců. Hlasovali pro něj vedle koalice i nezařazení poslanci Pavel Bém, Milan Šťovíček, Jaroslav Škárka, Josef Dobeš a Kristýna Kočí. Bývalí poslanci ODS Michal Doktor a Radim Fiala se zdrželi.

19.12.2012 19:05 | Kalousek ujišťuje: Schodek dodržíme

Ministr financí Miroslav Kalousek poslance ujistil, že vláda tento schodek dodrží. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident republiky. Poslanci v něm proti návrhu přidali peníze na sport a podporu filmové produkce. Jde o třetí státní rozpočet, který se podařilo vládě Petra Nečase prosadit.

19.12.2012 18:56 | Vládě se podařilo prosadit rozpočet, schodek má být 100 miliard
19.12.2012 18:24 | Blíží se klíčové hlasování o rozpočtu

Sociální demokraté si vzali krátce před hlasováním o státním rozpočtu patnáctiminutovou přestávku. A pak požádali ještě o prodloužení o deset minut. Pokračovat se má v 18.35.

19.12.2012 18:03 | Kalousek reaguje na Klause

"Pan prezident dobře ví, že vláda předložila ten návrh do Sněmovny včas. Pokud by všichni vládní poslanci se zachovali odpovědně, tak ten zákon byl schválen v září. Pan prezident je hlava státu a já pevně věřím, že nebude prodlužovat tuto dobu nejistoty," řekl novinářům ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

19.12.2012 17:22 | Sport dostane v rozpočtu 800 mil. Kč navíc, Kalousek souhlasí

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) bude souhlasit s tím, aby ze státního rozpočtu šlo příští rok 800 milionů korun navíc na sport. Navrhl to rozpočtový výbor.

19.12.2012 16:38 | Klaus: Je to zlý diktát na prezidenta

Vládní koalice tak dotlačila prezidenta Václava Klause do nepohodlné pozice. Vlastně po něm chce, aby podepsal zákon, se kterým bytostně nesouhlasí, jinak hrozí rozpočtové provizorium, které nechce nikdo. Hlava státu přitom už několik týdnů dává jasně najevo svůj odmítavý postoj k úspornému daňovému balíčku, s nímž premiér Petr Nečas spojil důvěru ve svůj kabinet. Bez balíčku, díky kterému do státní kasy přibude šestnáct miliard korun, ale nemůže platit rozpočet. "(Vláda) de facto s těmi penězi kalkuluje, takže staví každého, i prezidenta, před naprosto hotovou věc, aby prezident nepodpisem tohoto zákona jasně řekl, aha, já dělám díru do státního rozpočtu. To je zlý diktát na prezidenta," zlobil se Václav Klaus v nedělním pořadu TV Prima Family.

Související