Úřady budou moci ukládat až tříměsíční zákaz pobytu za některé opakované přestupky. Rozhodli o tom poslanci, když přehlasovali veto prezidenta Václava Klause.

Klaus ji označil novelu zákona o přestupcích za nedomyšlenou, populistickou a možná i protiústavní. Ve středu pro ni zvedlo ruku přesně 101 poslanců, tedy minimum, kolik bylo pro přehlasování potřeba.

Předlohu před poslanci opět obhajovala hlavní předkladatelka Ivana Řápková (ODS). "Sankce je zcela přiměřená," soudí.

Zdůraznila, že nikdo by tento trest nemohl dostat za ojedinělý nebo neúmyslný přestupek. "Riziko zneužitelnosti není nikterak vyšší, než jsou pokuty a zákaz činnosti," uvedla bývalá chomutovská primátorka, podle níž předloha nemůže být protiústavní.

Proti jejímu přijetí se vyslovil například Stanislav Křeček (ČSSD). "Nerozšiřujme počet schválených zákonů, které jsou velmi sporné," nabádal poslance. Předlohu podle něho kritizuje naprostá většina právníků včetně veřejného ochránce práv.

"Zákaz pobytu je možný. Ale mají jej ukládat správní orgány, proto je protiústavní," dodal Křeček.

Úřady budou moci podle novely uložit zákaz pobytu například za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání v místech, kde to zakazují obecní vyhlášky. Sankce se nebude vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt.

Přestupek, za nějž by obec mohla sankci zákazu pobytu uložit, bude muset být úmyslný. Lidé, kteří by mohli být takto postiženi, by se ve stejné obci museli dopustit závažného přestupku i dříve, a to v posledním roce.

Ti, kteří by postih porušili, by se dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí. Úřady by mohly pachateli polovinu trestu zákazu pobytu odpustit.

Související