Prezident Václav Klaus jmenoval 22 nových soudců a soudkyň. Dvacítka nováčků poputuje k obecným soudům, dva noví soudci nastoupí také k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

Jde o generálního sekretáře Ústavního soudu Tomáše Langáška a známého advokáta Aleše Roztočila. Hlava státu možná uvedla do funkce poslední skupinu nových soudců ve svém prezidentském období.

Nejvíce nyní posílí Praha a oblast spadající pod Krajský soud v Plzni - funkce se zde ujme po šesti nových lidech. K Obvodnímu soudu pro Prahu 9 se připojí například dosavadní mluvčí pražského městského soudu a bývalá reportérka TV Nova Martina Lhotáková.

Langášek a Roztočil jsou prvními soudci Nejvyššího správního soudu, kteří prošli novým výběrem zavedeným předsedou soudu Josefem Baxou.

Předseda již v říjnu zveřejnil jména uchazečů, aby umožnil obecnou debatu o jejich kvalitách. Své znalosti museli také prokázat během slyšení před soudci. Podle dřívějšího vyjádření Baxy měl soud před novým jmenováním 27 soudců, optimální stav by byl 34 včetně vedení. Některé senáty nejsou plně obsazeny.

Klaus zřejmě již do konce svého období další soudce nejmenuje. Ministerstvo spravedlnosti mu chce další návrhy předložit jen v případě, že bude ještě v novém roce ochoten počty nových soudců rozšířit.

Úřad podle své mluvčí Štěpánky Čechové však zatím s hlavou státu o této možnosti nejednal. Klaus přitom dříve četnost jmenování nových soudců kritizoval.

Klaus jmenuje soudce na návrh vlády, v minulosti ale některé čekatele na funkci soudce odmítl kvůli tomu, že byli mladší než 30 let. Prezident si také stěžoval na to, že soudců příliš přibývá.

Související